Van Kedisi Özellikleri

Van kedileri çok sosyal, oyuncu ve zeki bir ırktır. Bu yüzden eğitime de çok yatkındır. Ama özellikle bu ırkın erkekleri yaşlandıkça evde misafir istemeyebilir. Birazcık keyiflerine düşkündürler, dolapların üstünde uyumak gibi değişik istekleri de olabilir. Bulundukları bölgede başka bir kedi istemeyebilirler ve aile bireylerinden kendilerine bir veya iki tane favori seçebilirler.

Van kedisi olarak adlandırılan bu ırk renkli gözleri ve beyaz tüy yapılarıyla dikkat çeker, çok zeki ve sosyal ırklardır ancak Van kedileri hakkında bilinen birçok yanlış bilgi vardır.
1-) Van kedilerinin iki göz rengi de farklıdır.
Van Kedileri göz renklerine göre iki göz rengi de mavi olanlar, iki göz rengi de kehribar sarısı olanlar ve iki gözü de farklı renkte olanlar diye üçe ayrılır. Yani bu halk arasında bilinen bir yanlıştır.
2-) Ankara kedisi mi? Van kedisi mi?
Ankara kedileri de beyaz tüy yapısına sahiptir. Göz rengi olarak onlarda üçe ayrılır. Doğuştan sağır olma ihtimali her iki ırkta da vardır. Ankara kedilerinin gözleri badem şeklindeyken Van kedilerinin gözleri daha yuvarlaktır. Ayrıca Ankara kedileri Van kedilerinden çok daha uzun ve ipeksi bir tüy yapısına sahiptir. Ankara kedisi daha üçgenimsi ve uzun bir kafa yapısına sahipken Van kedilerinin kafa şekli daha yuvarlağımsıdır. Ayrıca bazı Van Kedilerinde iki kulağının arasında, ensesinde veya kuyruğunda bazı siyah veya kahverengi lekeler olabilir. Ancak bu lekelerin göz renkleriyle bir bağlantısı yoktur.

Van Kedisi – Ankara Kedisi

Türkiye’de safkan Van Kedileri giderek azalmaktadır. Ayrıca Ankara ve Van kedilerinin çifleşmesiyle oluşan yavruları Van Kedisi adı altında satanlar da mevcuttur. Normal bir tekir kedisiyle Van kedisi çifleştiği zaman da beyaz yavrular çıkabilir, bunlarda Van Kedisi adı altında ücretli veya ücretsiz sahiplendirilmektedir.
3-) Van Kedileri suyu çok sever, çok iyi bir yüzücüdürler.
Van kedileri tabiki suyu sever, iyi bir yüzücüdürler ancak bu sadece genel bir özellikleridir. Yani her Van kedisi suyu sevecek diye bir şey yoktur. Ayrıca iyi bir avcıdırlar.

Çoğu yavru kedinin göz renkleri ilk başlarda mavi tonlarındadır. Bazen gerçek göz renklerinin ortaya çıkması 2 aylığı bulabilir hatta aşabilir. Yani yavruların ilk dönemlerinde mavi gözlü olup sonradan renklerinin değişmesi bu ırka özel değildir.
Van kedileri temizlik konusunda diğer kedilere göre daha dikkatlidirler. Bir takım meyve sebze veya dondurma yeme gibi özellikleri olabilir ancak bu her kedi ırkında görülebilen bir özelliktir. Çoğu evde bakılan kediler gibi bunlarda sahibinin yediği yemeklerden yemek isteyebilirler.

Bakım ve Sağlık
Her kedinin ihtiyacı olan bakımı gerektirir. Tüyleri düzenli olarak taranmalıdır, Aşıları ve iç-dış parazit uygulamaları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Yemek, su ve wc kapları temizlenmelidir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.