Kedi ve Köpeklerde İç ve Dış Parazit Uygulamalarının Önemi

Ücretli yada ücretsiz bir kedi yada köpeği, veya sokakta bulduğunuz bir yavruyu sahiplendiniz. Hemen veteriner hekime götürüp gerekli muayenelerini, iç ve dış parazit uygulamalarını, zamanla aşılarını da yaptırdınız. Buraya kadar bir sıkıntı yok değil mi? Peki ya sonra? 
Bir kedi yada köpeği ister yavru ister yetişkin olsun ister evde bakın, ister bahçenizde bakın, bu hayvanın bir egzersiz ihtiyacı var değil mi? Hayvanınızı dışarıda gezdirmek zorundasınız, bu sizin en büyük sorumluluklarınızdan birisi. 

Köpeğiniz yada kediniz dışarıdayken, sokakta yaşayan ve parazit uygulamaları yapılmamış hayvanların dışkıladığı, oturduğu, yattığı yerden mutlaka geçecektir.Ortamdaki sineklerin sizi veya hayvanınızı ısırmasıyla da parazit enfeksiyonu bulaşabilir. 
Yada diğer hayvanlar tarafından ortama bırakılan yada toprakta bulunan ve uzun süre canlılılıklarını koruyabilen pire ve kene gibi dış parazitler de size veya sizin hayvanınıza bulaşabilir.  

Bilinçsiz beslenme ile de hem  hayvanınıza hem size parazit geçebilir. İyi pişmemiş et ve et ürünleri evcil hayvanlara verilmemelidir, insanlar tarafından da yenilmemelidir. Sebzeler ve meyveler de iyice yıkanmalıdır.

Örnek verecek olursam Kedilerden insanlara bulaşabilen bir parazit var, onun adı “Toxoplazma gondii”. Bu parazit Toxoplazma enfeksiyonu yapar ve kedilerden insanlara bulaşabilir, hamile bir kadını hamileliğin erken döneminde enfekte ederse  düşük oluşturabilir, gebeliğin sonlarına doğru ise doğan bebek spastik olabilir.

Köpeklerden insanlara özellikle sivrisinekler vasıtasıyla bulaşabilen bir parazit Dirofilaria immitis (kalp kurdu) vardır. Bunların oluşturduğu enfeksiyonda son derece tehlikelidir. 

Bütün bunları düşündüğümüz zaman kedimiz veya köpeğimiz için aman para vermeyelim, veteriner hekime götürmeyelim veya benim köpeğimde parazit olmaz diye düşünürsek yada götürmek için vakit ayıramazsak, bir kere iç ve dış parazit uygulaması yapılmasıyla onları koruyamayız. Çünkü sürekli bulunduğu ortamdan ve temas ettiği nesnelerden enfekte olma ihtimali var. Bunlardan korunmak için her 2-3 ayda bir düzenli olarak parazit tedavisi için hayvanımızı veteriner hekime götürüp gerekli işlemleri yaptırmalıyız. 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.