Kediler için zararlı besinler

Geçen haftaki konumuzda kediler için zararlı ev bitkilerine değinmiştik. Bunların arasında ek olarak soğan,sarımsak ve patatesin de kediler için zararlı olduğunu anlatmıştım. Bu haftaki konumuz ise kediler için zararlı yiyeceklerdir ve geçen haftaki konunun devamı niteliğindedir.
Bir çok kedi sahibinden dinlediğime ve kendi tecrübelerime göre kediler kendi mamalarının dışında sahiplerinin yemeklerinden de yemek istemektedir. Bazen merakları bazen ise oburlukları yüzünden sağlıklarını bozabilirler. Bu yüzden bu konuyu devam ettirmek istedim.


Üzüm
Kedilerin besin gereksinimleri bizimkinden farklıdır ve gerek kuru üzüm gerekse yaş üzüm kediler için çok zararlı olabilir hatta ölümle sonuçlanabilir. Çok detaya girmeden anlatırsak üzüm kediler için böbrek yetmezliği yapabilir. Üzüm yiyen kedilerde iştahsızlık, halsizlik, ishal, zayıflık, ve ölüm şekillenebilir. Bu belirtiler genelde 12-24 saat arasında meydana gelir. Bu yüzden ev içinde onların ulaşabileceği yerlerde üzüm bırakmayalım ve onlara bu tür yiyecekleri vermeyelim.

Süt
Kediler sütte bulunan laktozu sindiremezler. Laktozu sindirecek olan gerekli enzimlere yeterli seviyede sahip değillerdir. Laktoz ise bir şeker türüdür. Sokaktaki kedilere yada kendi kedinize yardım amaçlı süt vererek onları daha kötü yapabilirsiniz. Süt içen kedilerde ishal ve karın ağrısı şekillenir. Uzun süreli ishal ölüme neden olabilir.
Aklınıza “peki yavrular zamanında annesinin sütünü nasıl sindirdi?” gibi sorular gelebilir. Yavru kediler sütten kesilene kadar laktozu sindirebilir. Yani sütten kesilene kadar laktaz enzimi salgılarlar ancak bu enzim seviyesi çok azdır ve annesinin sütündeki az miktarda olan laktozu sindirecek kadardır.
Zor durumda kalınırsa süt en az yarı yarıya sulandırarak verilebilir ancak inek sütünün diğer hayvanlara göre besin değerlerinin düşük oluşunu, laktozu ve sütü sulandırarak verdiğimizi düşünürsek kediler için inek sütü pek de yararlı ve besleyici bir besin değildir.
Annesiz yavru kedilere ise en iyi yol süt anne bulmaktır. Öncelik süt anne olmalıdır ve süt anne bulamadığınız takdirde inek sütü yerine keçi sütü veya hazır anne sütü karışımlarından vermeniz daha yararlı olacaktır. Eğer bir gün annesiz bir yavru kedi ile karşılaşırsanız size en yakın veteriner hekimden yardım isteyiniz.


Köpek maması
Kediler köpeklerden daha çok proteine ihtiyaç duyarlar ve köpekler biz insanlar gibi zamanla omnivor hale gelmiştir, kediler ise hala carnivordur. Yani köpek mamaları kedilerin besin ihtiyacını karşılamaz.


Çiğ Yumurta
Bu konuya “Köpeklerin Deri ve Tüy Sağlığı” adlı yazımda da değinmiştim. Çiğ yumurta avidin diye bir protein içerir ve bu protein biyotini vücutta bağladığı için fazla miktarda çiğ yumurta ile beslenen kedilerde biyotin eksikliği ortaya çıkar. Ayrıca salmonella riski de var.


Çiğ Et ve Balık
Doğada yaşayan vahşi hayvanlar ve onların ataları hep çiğ etle beslenmiştir ama evcilleştirip bizimle yaşamaya alıştırdığımız hayvanların bağırsak floraları bizim beslememize göre şekillenmiştir. Kedi ve köpek mamaları bile ısıl işlem görür. Ayrıca çiğ et ve balıktan bir takım iç parazitlerin ve hastalık yapıcı bakterilerinde geçme imkanı vardır bu yüzden hayvanlarımıza ısıl işlem görmüş et ve et ürünleri yedirmeliyiz.


Ciğer (karaciğer)
Ciğerlerde yüksek miktarda A vitamini bulunur ve kedinize sürekli ciğer vermek onu kötü yönde etkiler çünkü vitaminlerin eksikliği bir takım sorunlar oluşturduğu gibi fazlalığıda oluşturur.

Unutmayın her şeyin fazlası zarardır!


Mantar, şeker ve şekerli ürünler, tuz ve tuzlu ürünler, baharatlı yemekler cafein içeren ürünler (çikolata, çay, kahve vb.), avokado, hamur ve hamur mayası, limon ve tavuk kemiği (nefes borusunu tıkayabilir) kediler için zararlıdır,verilmemelidir.

Ben kedimi ev yemekleriyle besliyorum ne yapmalıyım?
Eğer kedinizi ev yemekleriyle besleyecekseniz, bu yemeğin onun için gerekli besin değerlerini içerdiğinden emin olun. Kediler etçildirler ve onlara et proteini gerekir. Ayrıca hazırlayacağınız yemeklerde tuz, baharat, şeker, yağ oranı az olmalıdır, yemekte soğan ve sarımsak olmamalıdır. Bizim tavsiyemiz kuru mamalardır.

Not: Bu yazımızda kullandığımız fotoğraflar @deniz.krdgg ınstagram kullanıcı adlı üyemize aittir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.