KEDİLERDE TAURİN EKSİKLİĞİ

Taurin’in kedi ve köpek beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Ayrıca kediler köpeklerden farklı olarak kendi ihtiyaçları için vücutlarında yeterince taurin sentezleyemezler ve bu yüzden taurin kediler için köpeklere kıyasla daha önemlidir.

Bunun için bu yazı daha çok kedileri ve kedi sahiplerini ilgilendirmektedir.


Peki nedir bu taurin?
Taurin bir aminosülfonik asittir. Vücut için bir çok görevi vardır. Eksikliğinde sinirsel fonksiyonlarda, iskelet sisteminde, gözlerde, kalpte, üremede ve bağışıklık sisteminde çeşitli sorunlar görülmektedir. Taurin dışkı, idrar ve laktasyon dönemindeki anne kedinin sütü ile dışarı atılabilir.

Kükürtlü aminoasitlerin diyette bulunması taurin eksikliğini geciktirebilir veya azaltabilir. Ayrıca kuru mamalardaki taurinin biyolojik değerliliği yaş mamalara göre daha fazladır.


Taurin hayvansal kökenli yemlerde yeterli düzeylerde bulunur. Kullanılan mamanın içerisindeki protein kaynakları da çok önemlidir. Bitkisel kaynaklı yemlerde de taurin bulunur, ancak bunların vücuttan atılımı daha hızlıdır. Taurinin dışarı atılım miktarında dişi erkek arasında bile farklılıklar vardır. Bunun için kedilerin taurini yeterli miktarlarda ve düzenli olarak alması gerekir.


En çok yapılan yanlışlardan birisi de köpek mamalarıyla kedileri beslemektir. Bu besleme düzenli olarak yapıldığı takdirde kedilerde bir çok sağlık sorunu oluşacaktır. Çünkü köpek mamalarındaki protein miktarı, protein düzeyi ve taurin miktarı kedi mamalarındakiyle aynı değildir.


Eksikliğinde neler olur?
Feline dilate kardiyomiyopati olabilir. Bu hastalıkta dışarıdan ek olarak verilen taurin uygulamalarının kalp fonksiyolarının düzelmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
Retinal dejenerasyonlar gerçekleşebilir. Geri dönüşümü olmayan göz sorunları hayvanınınzın sağlığını oldukça etkiler.
Ayrıca dişi kedilerin üreme performansında düşüklüğe yol açabilir. Gebe kedilerde aborta, ölü yavru doğumuna neden olabilir. Doğum yapan anne kedilerin yavrularında büyüme geriliği, sinirsel hasarlar, yaşam kalitelerinde düşüklük ve düşük doğum ağırlığı ile kendini gösterebilir.


Kediler köpeklere göre daha çok karnivor hayvanlardır. Ev bitkilerinden tutun bir çok bitkisel ürün kediler için tehlikelidir. Kedileriniz için veteriner hekiminizin önerdiği mamayı kullanmalı, ev yemeklerinden uzak tutmalıyız.

2 Yorumlar

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.