Kedilerde Tiamin Eksikliği

Kedilerde tiyamin eksikliği tamamen balıkla beslenen kedilerde, yanlış seçilmiş veya uygun olmayan ortamlarda üretilmiş ticari kedi mamaların yenmesiyle ya da başka bir takım sorunlar ile ortaya çıkmaktadır.

Tiyamin (B1 vitamini) nedir?
Tiyamin (B1) vitamini suda çözünebilen bir vitamindir ve vücutta sınırlı bir şekilde depolanır. Tiyamin temel metabolik reaksiyonlarda işlevi olan önemli bir bileşiktir. Enerji metabolizmasında yer alan enzimler için koenzim görevi üstlenir. Kalp sağlığının ve beyin fonksiyonlarının korunmasında etkilidir.

Eksikliğinde oluşan belirtiler nelerdir?
Tiyamin eksikliği en çok sinir sistemi, sindirim sistemi ve kardiyovasküler sistemi etkiler. Salivasyon, iştah ve kilo kaybı ve bazen kas zayıf zayıflığı görülebilir.
Spazmlar, daire çizerek yürüme, baş boyun hareketlerinin kontrolsüz olması, bacaklarda spazm, gibi ani nörolojik bozukluklar gözlenebilir. Bazen kedi parmak uçlarında yürüyormuş gibi gözükebilir.
Kalp atım sayısında artış ve retinal kanamalar görülebilir.

Tedavisi nasıldır?
Tedavinin erken döneminde IV veya IM verilen tiyamin ile birlikte anlamlı bir iyileşme olabilmektedir ancak geç dönemlerde şiddetli nörolojik hasar meydana gelebilir. Tedavi edilmediği sürece kısa sürede ölüm meydana gelebilir. Bu yüzden bu tür klinik bulgular gösteren kedileri vakit kaybetmeden veteriner hekimlere götürmeliyiz.

Ne yapmalıyız?
Bu eksiklikten korunmak için sürekli olarak çiğ balık verilmesinden (özellikle sazan, yayın balığı, gümüş balığı vb.) kaçınılmalıdır.
Kediler ırka ve yaşa uygun, uygun ortamda uygun koşullarda üretilmiş mamalar ile beslenmelidir. Mamalar üretildiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde tüketilmelidir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.