Köpek gezdirmek

Köpek gezdirmek dışarıdan kolay gibi görünsede aslında o kadar da kolay değildir. Dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.


Köpeğinize tasmasını ve kayışını bağlayıp onu dışarı çıkarttığınız zaman önce onun sakinleşmesini beklemelisiniz çünkü köpeğiniz heyecan yapacaktır ve o heyecanla sizi sağa sola çekiştirmeye başlayacaktır.
Köpeğinizi günde 2 ya da 3 kez gezdirin.


Köpeğiniz sizin kendinize göre oluşturduğunuz programa kısa sürede alışacaktır, yani köpek gezdirmenin sabahı ya da gecesi yoktur, ama öğle saatlerinde gezdirmek köpeğiniz için rahatsız verici olabilir.


Peki bu gezdirme süresi ne kadar olmalıdır?
Köpeklerde egzersiz ihtiyacı yaşa, ırka ve cinsiyete göre değişir ancak yetişkin köpeklerde günde ortalama 1 ya da 2 saat yürüyüş yeterli olacaktır. Köpeğinizin stresini ve enerjisini atması için egzersize ihtiyacı vardır. Köpeğinizin ırk özelliklerini iyice araştırıp ona ayırmanız gereken uygun süreyi belirlemeniz gerekir. Çünkü fazla egzersiz de köpekler için zararlıdır, kıkırdak ve kemiklerde rahatsızlıklar oluşabilir. Az egzersizde ise bir takım iç hastalıklar meydana gelebilir. Yavru köpeklere gelirsek onlarla oyun oynamak yada eğitim vermek bile bir egzersizdir ve yavrularda yetişkinlere göre daha az egzersiz yapılması gerekir. Gelişimini tamamlaması için dinlenme süreleri uzun olmalıdır.


Köpeğiniz tuvalet ihtiyacını tabiki giderecektir, köpeğinizi dışarı çıkarmadan önce cebinize koyduğunuz poşet yada eldivenler ile onun dışkısını alıp en yakın çöp kovasına atmanız hem çevre kirliliğini önleyecek, hem de etraftaki canlıların sağlığını riske atmayacaktır.


Köpeğinizin iç ve dış parazit uygulamalarını düzenli olarak yaptırın!
Siz kendi köpeğinizin iç ve dış parazit uygulamalarını yaptırsanız bile köpeğinize ortamdan, gezdirildiği yerden veya başka bir köpekten parazit bulaşabilir. Onun için bu uygulamalar mutlaka düzenli olmalıdır.

Köpeğinizle oyunlar oynayın.
Köpekten köpeğe değişmekle beraber frizbi ve topla oynama, saklambaç, koşu yarışı vb. oyunları oynamak onların hoşuna gider ve sahibiyle arasındaki bağı duygusal güçlendirir.


Diğer Köpeklere karşı dikkatli olun!
Köpeğiniz sokakta bulunan her köpek ile dost olmayabilir, hatta hem siz hem de köpeğiniz saldırı altında kalabilirsiniz. Bu kediler içinde geçerlidir. Köpeğinizi mümkün olduğunca köpeklerin ve kedilerin az olduğu ortamlarda gezdirin.


Köpeğinizi çocuk parklarının içine sokmayın.
Kedi ve köpekler çocuk parklarındaki kumlara dışkılamayı severler, tıpkı çocukların o kumlarla oynamayı sevdiği gibi. Böyle bir durumda eğer köpeğinizde bir iç parazit varsa ya da bir hastalık dışkı yoluyla çocuklara bulaşabilir.


Köpeklerinizin koklamasına izin verin.
Köpeklerinizin gezdirdiğiniz bölgeleri işaretlemesine ve koklamasına izin verin. Böylece hem kendilerini daha güvende hissederler hem de bu davranış onların hoşuna gider.

Bu yazımda köpek gezdirmedeki liderlik ve dominantlık konularına değinmedim. Kim kimi gezdiriyor? Yürüyüş pozisyonunda köpeğin konumu nasıl olmalıdır? Bu soruları bir sonraki yazımda cevaplayacağım, hepinize patili günler.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.