Köpekler neden çukur açar?

Köpeklerin çukur açmasının bir çok sebebi vardır, ama genel olarak içgüdü, stres, sıcak hava, doğum sancısı, can sıkıntısı ve hayal kırıklığı gibi nedenlerden dolayı köpekler çukur açar.
Köpeklerde İçgüdü
Genelde terrier ırkı köpekler içgüdüsel (kalıtsal bir davranış) olarak çukur açar. Bu köpeklerin ataları toprağın altındaki köstebek ve fare gibi hayvanları avlamak için bu davranışı gösterirler ve terrier ırkı köpeklerin çoğunluğuna bu davranış kalıtsal olarak geçmiştir ve geçmeye de devam etmektedir. Bahçenizde baktığınız köpeğiniz için 10-20 cm gibi kare kumluk alanlar yaratabilirsiniz. Ara sıra köpeğiniz için kumun içine sürprizler (oyuncaklar, kemikler, köpek bisküvileri vb.) saklayabilirsiniz ve kürekle bu çukuru ara ara düzeltmelisiniz.
Köpeklerde stres
Özellikle bahçede bakılan ve strese girmiş köpeklerde toprağa çukur açma davranışı görülür. Bu davranış onlar için iyi bir stres gidericidir. Köpekler yuvasının konumunu beğenmediklerinde, uzun süre bağlı kaldıklarında, enerjilerini atamadıklarında , can sıkıntısında, hayal kırıklıklarında yaşadığı çevreyi ve alanı beğenmediklerinde, tek kaldığı ve ilgi gösterilmeyen günlerde bu tür davranışları sergileyebilir. Köpeğinizi gözlemlemeli ve stres kaynağını bulup düzeltmelisiniz.
Sıcak havalar…
Köpekler sıcak havalarda serinlemek için toprağa çukurlar açıp o çukura yatabilir. Yaz aylarında toprakta yatan köpeğe eğer dış parazit uygulamaları da düzenli bir şekilde yapılmıyorsa kene bulaşması yüksek ihtimaldir. Bahçenizde baktığınız bir köpek için mutlaka gölgelik alan sağlamalısınız. Yeterli gölge ve serinlik bulamayan köpekler içinde uzanabileceği bir çukur kazar. Diğer bir seçenek olarak da güneşli saatlerde köpeğinize ev içinde bakabilirsiniz.
Köpeklerde doğum sancısı
Doğum sancısı yaklaşmış bazı köpekler de çukur açma kazma etrafa zarar verme gibi davranışlar görülebilir. Bu gibi durumlarda veteriner hekiminizden yardım istemeniz gerekmektedir.

Köpeğimin bahçemi kazmasını istemiyorum ne yapmalıyım?

Bu gibi durumlarda birden fazla çözüm yolu vardır. Var olan çukurlara taşlar konulabilir, köpeğin kendi dışkısını bu çukurlara koyarak da çözüme ulaşılabilir. Bir diğer yöntem toprağın altına tel kafes döşemektir. Derine inemeyen köpek kazmaktan vazgeçecektir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.