Köpeklerde güç doğumlar

Yardımsız gerçekleşemeyecek ve normal doğum süresi uzayan doğumlara güç doğum denir. Güç doğum köpek ırklarına göre değişiklik gösterebilmekte ve anne veya yavru kaynaklı olabilmektedir.

Köpeklerde güç doğuma genellikle Pug, Bulldog, Pegingese, Yorkshire terrier gibi küçük ırklarda daha fazla rastlanılmaktadır. Güç doğumlar anneden kaynaklı ya da yavrudan kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Anne kaynaklı güç doğumların en genel nedeni uterus tembelliğidir. Doğumu başlatmak için yeterli bir uyarı olmadığında, yavruların büyük ya da fazla olduğu vb. durumlarda meydana gelebilmektedir. Ayrıca hormonal bozukluklar, genetik, yaşlılık, doğum kanalıın dar olması, kalsiyum eksikliği, dengesiz beslenme ve bir takım sistemik hastalıklarda da güç doğum şekillenebilmektedir.

Yavru kaynaklı güç doğumların nedenleri arasında büyük fetüsler, yavruların duruşu ve pozisyonu, fetüs anomalileri gibi nedenler yer alır.

Bazı durumlarda doğum başlamıştır ama hiç yavru doğmamıştır, bazı durumlarda ise 1-2 yavru doğduktan sonra güç doğum başlamış olabilir.

Çifleşen köpeklerdeki boy farklılıkları da (babanın büyük annenin küçük olması gibi) annenin doğum çatısına göre büyük fetüslere yol açacağından güç doğum oluşabilmektedir.

Evlerimizde baktığımız canları kısırlaştırabiliyoruz veya çifleşmişse doğum zamanında yanında olup herhangi bir anormal durumda veteriner hekime götürme imkanımız var. Kısırlaştırılmamış ve kaç köpekle çifleştiği belli olmayan sokaktaki canlar için de duyarlı olup gerek belediyelerin imkanlarından gerekse çevredeki diğer veteriner hekimlerden yardım istemeliyiz. Köpeklerde kısırlaştırmanın önemi güç doğumlarda da karşımıza çıkmakla beraber dişi köpeklerde kısırlaştırmanın faydalarını aşağıdaki yazımızdan da okuyabilirsiniz.

Dişi köpeklerde kısırlaştırma faydaları

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.