Köpeklerde prolapsus vagina

Nedir?

Köpeklerde prolapsus vagina, genellikle östrojen hormonu etkisinde gelişen, ödemli vajinal dokusunun (orifisiyum üretra eksternanın cranialindeki doku) dışarı çıkması olayıdır.

Ne zaman olur?

Genelde 3-4 yaşına kadar olan köpeklerde daha çok gözlenmekle beraber daha çok büyük ırk köpeklerde gözlenmektedir. Zaman olarak genellikle çifleşme zamanı gelmiş köpeklerde (proöstrus – östrus dönemlerinde) gözlenir.

Nasıl bir görüntü vardır?

Köpeklerde prolapsus vaginanın klinik olarak üç tipi tanımlanmıştır. Tip1 de gözle görülen bir bulgu gözükmez. Tip2 ve Tip3 de ise değişik betimlemeler kullanılmaktadır. Köpeklerde olan bu hastalık TVT (transmissible veneral tumor) ile karıştırılabilir.

Tedavisi nasıldır?

Prolapsus vagina ilerleyen günlerde azalan östrus seviyesine bağlı olarak kendi kendine geçebilse de tekrar nüksettiği gözlendiği için köpeğinizi en kısa zamanda veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir. Tedavi konusunda hiç vakit kaybetmemek gerekir ve hasta sahiplerinin yapacağı bir tedavi değildir. Veteriner hekimin yapacağı cerrahi müdahaleler ile hasta köpekler ileriki dönemlerde tekrar yavru sahibi olabilir, ya da yine cerrahi müdahaleler ile hasta köpek kısırlaştırılabilir.

Evde baktığımız kedimizi köpeğimizi hem onların sağlığı hem de bizim sağlığımız için kısırlaştırmak iyi bir çözümdür. Kısırlaştırmanın onların sağlığını koruyucu bir çok etkisi bulunmaktadır. Ayrıca canlarımızın her türlü sağlık sorunlarında veteriner hekimlere danışmalı, onlardan habersiz bir uygulama yapmamalıyız.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.