Pisi Pisi Otu ve Köpekler

Havalar ısınmaya başladı, güneşli ve sıcak günler bizi bekliyor. Yeşillik alanlarda gezen köpeklerde ve kedilerde, onların başının belası olan pisi pisi otları özellikle köpekler için oldukça tehlikelidir. Pisi pisi otunun oluşturduğu başlıca sorunlar aşağıda verilmiştir.

Özellikle köpeğiniz yeşillik alanda oynarken, koştururken kulağına pisi pisi otu kaçabilir. Bu olay köpeğinizi aşırı derecede huzursuz edebilir. Köpeğinizde patisiyle kulağını kaşıma, başını sallama gibi davranışlar görülebilir. Geç kalınmış vakalarda kulak enfeksiyonuna sebep olabilir. Enfeksiyon belirtisi olarak kulakta kötü koku ve irinli akıntı görülebilir.

Pisi pisi otu köpeklerin patilerinden girip içeriye doğru ilerleyebilir. Köpeğinizde patisini yalama, onu ısırarak kaşıma ve topallık görülebilir. Köpeğinizin patisinin altına baktığınızda pisi pisi otunu göremeyebilirsiniz ancak ayakta oluşan bir şişlik ve kızarıklık bulgularında en kısa zamanda veteriner hekime götürmeniz köpeğinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Parmak arasından giren bu ot o kadar çok ilerler ki fistüller oluşturur.

Pisi pisi otu köpeklerin burnundan içeriye de girebilir. Özellikle basık burunlu köpeklerde (bulldog, pug, boxer, pegingese vb. ırklar) bu olay anatomik yapıları gereği daha fazla görülür. Köpeğinizde şiddetli hapşırmalar, burun kanaması, burnunu kaşıma isteği gibi belirtiler görülebilir. Bu ot farenkse açılan kıvrımlı yapıya kadar ilerleyebilir.

Pisi pisi otları bazen köpeklerin gözüne de girebilir. Köpeğinizde gözde kızarıklık, akıntı ve aşınma isteği gibi bulgular görülebilir. Geç kalındığı takdirde köpeğiniz gözünü bile kaybedebilir.

Pisi pisi otu bazen köpeğinizin ağzına, anal ve genital organlarına da girebilir. Pisi pisi otunun bulunduğu yere göre köpeğinizde oluşan klinik belirtiler de değişir.

Bu kadar tehlikeli ve geç kalındığında geri dönüşümü olmayan sağlık sorunlarına yol açan, ülkemizin hemen hemen her yerinde bulunan bir ottur pisi pisi otu.

Burada hayvan sahiplerine büyük sorumluluk düşmektedir. Özellikle köpek sahibinin, köpeğinde yeşillik alanlardaki gezintilerden sonra bir anormal davranış görmesi ve veteriner hekime gitmesi köpeğinin sağlığı için çok önemlidir. Basit bir ot olmasına rağmen köpekler için oldukça baş belasıdır. Erken teşhis hayat kurtarır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.