Sfenks Kedisi

Sfenks kedisi tüysüz oluşuyla bir hayli dikkat çeker. Yaşları 8-14 yıl olan bu kediler çoğu insanın tüysüz kedi mi olur demesine sebep olmaktadır. Bilimsel adı Feliz Catus olan bu türün kökeni Kanada ‘dır. 1960 lı yıllarda evcil bir kediden türeyen ve ilk defa tüysüz doğan bu kediler Kanada’da Devon Rex isimli kedininin de üretilmesiyle tüysüz kedi ırkları çoğalmış ve bu ırkın temelleri atılmıştır. Kedilerde tüy olması sopuk alanlarda rahat yaşamaları ve rüzgarı daha iyi hissetmesi açısından önemlidir. Bu kedi ırkında tüy olmaması da kedinin bazı özelliklerini geliştirmiştir. Bu özelliklerin başında devamlı kucağa oturmak istemesi yapışkan kedi(velkro) kucak kedisi tabirini almayı hak etmiştir ve bu tabir bu kedilerden dolayı ortaya çıkmıştır. Genellikle battaniye, yorgan altında kalmak için çabalamaları tüysüz olmalarının sonucu olarak ısınmaya olan ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Kanada’da doğmuş olup da nasıl tüysüz olur anlamak biraz zordur. Sanki Mısır kedisi gibi bir hava estirmesi ancak araştırmalar sonucu köken olarak karşımıza yine Kanada’yı çıkarması ayrıca şaşırtıcıdır.Tabi bu kediye verilen isim Mısır sfenk heykellerinden dolayıdır. Bu heykellerin rüzgara, kum fırtınalarına hiçbir engel olmadan dayanabiliyor olması bu kedinin de tüyleri olmadan soğuğa dayanıklı olmasından dolayı bu isim verilmiştir. Bu kedi ırkının çok hareketli oluşu ile yediğini hemen yakıp ısıya dönüştürüyor olması da bunun bir sebebi olabilir . Oyun oynamayı çok severler genellikle her kedi gibi. Zaten bu kediye dokunduğunuzda vücudunun çok sıcak olduğunu hissedeceksiniz ve tamam şimdi oldu diyeceksiniz. Sfenks kedisi kaslı ve bir o kadar göbekli bir kedidir. Derisi fotoğraflarda görüldüğü gibi gevşek olduğu için vücudunun bazı yerlerinde – çoğunlukla her yerinde – kıvrılmalarla kendini gösterir.


Kılların olmaması kedinin derisinde üretilecek yağların kullanılmaması sonucu yağlanmasını da sağlar. Bu kedinin doğada yaşaması için iyi evde bakılması ve kucak kedisi olmadı açısından kötü bir durumdur. Haftada bir banyo yaptırılması gerekebilir. O hassas, kadife gibi derisi tereyağı kıvamı alabilir.
Bu kediler çiziklere, deri yaralanmalarına diğer türlere nazaran daha duyarlıdır. Urtikeria pigmentosa gibi kabuklanma hastalıklara görülebilir. Diğer kedilerde görülen hipertrofik myokardiopati gibi kalp rahatsızlıkları bu kedide de görülebilir. Ancak kalıtsal olduğu konusunda bir bilgi bulamadık.
Ayrıca sfenks kedileri çok hareketli oldukları için tüysüz kediler dalında aldığı başarıyı masraflı kediler dalında da kazanırlar. Sürekli aç gibi davranırlar ve çok iştahlıdırlar.


Bir sfensk kedisi bakacaksınız görünüşüne bakmadan sosyal bir kedi olsun diyorsanız bu hareketli kedi tam size göre. Bizim coğrafyamızda bu kedi türünün yaygınlığı arama motoruna yazılandan daha azdır. Genelde tercih edilmese de tercih eden hayvan sahipleri farklılıklara uyum sağlamayı sevmeleri yönünden taktiri hak ediyorlar. Çünkü hayvanlar bize göre ırklarıyla ayrılmamalıdır.

Bir yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.