İngiliz-American Cocker Spaniel

Bir ırk düşünün ; Golden retriever gibi sadık, sosyal ve oyuncu, Jack Russell Terrier ırkı gibi hareketli…


İngiliz Cocker Spaniel ırkı ile başlarsak; gayet sevimli, oyuncu, sosyal ve hareketli bır ırktır. Hareketli bir ırk olmasının sebebi belki de geçmişte kuş avı için kullanılmasından gelmektedir. Etrafa karşı meraklı bir ırk olan İngiliz Cocker Spaniel için egzersiz ihtiyacı önemlidir.


Uzun tüyleri,kulakları ve burnu ile dikkat çeken bu ırk tam bir aile köpeğidir. Fakat tüylü ve uzun kulaklı oluşundan dolayı yemek yerken ve su içerken kendisini çok çabuk kirletir. Bu ırk birazcıkta toz toprak ve suyla oynamayı sever. Tüylerini sık sık kırptırsanız bile uzun kulaklarını düzenli olarak temizlemek gerekir. Uzun kulaklardan bahsetmişken kulak içi temizliğine de değinelim. Uzun kulaklı köpek ırklarında kulak içinde gerek yıkama sonrası kulak içinin nemli kalmasıyla gerekse yabancı bir cisim batmasıyla enfeksiyon oluşması muhtemeldir. Bunun için kulak içini kuru tutmalı ve düzenli olarak kulak solüsyonlarıyla temizlemesi yapılmalıdır.

American Cocker Spaniel


İngiliz Spaniel Cocker evde bakılabilir mi?
Evet, bakılabilir, ancak diğer ırklara göre daha fazla sorumluluk gerektirir. Gerek tüy yapısı gerekse kulak yapısı nedeniyledikkat etmeniz gereken bazı sorumluluklar vardır. Çok enerjik bir ırk oldukları için düzenli egzersiz programı da gerekir. Onlarla azcık oyun oynayarak çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Sadık olmalarının yanı sıra duygusal da bir ırktır. Spaniel ırklarına genel olarak aile köpeği diyebiliriz. Çocuklarla da çok iyi anlaşırlar ve zeki köpeklerdir.

İngiliz Cocker Spaniel


American Cocker Spaniel ırkını ele alırsak onlarda (her ne kadar İngiliz Cocker Spaniel ırkıyla bir takım fiziksel özellikler yönünden farklılıklara sahip olsa da) İngiliz Cocker Spaniel ırkının karakteristik özelliklerini taşımaktadır. İngiliz Cocker Spaniel’lerin Amerika’ya götürülüp geliştirilmesiyle ortaya çıkmış bir ırktır.


American Spaniel Cocker ile İngiliz Cocker Spaniel Irkının farkları nelerdir?
1-)
American Spaniel Cocker’lar İngiliz Spaniel Cocker’lara göre daha kısa bacaklıdır.
2-) American Spaniel Cocker’lar İngiliz Spaniel Cocker’lara göre daha kısa kulaklıdır.
3-) American Spaniel Cocker’lar İngiliz Spaniel Cocker’lara göre daha kısa ve küt burunludur.
4-) American Spaniel Cocker’lar İngiliz Spaniel Cocker’lara göre uzun tüylüdürler.


Günümüzde bu iki ırkın birbirleriyle çifleşmesiyle oluşan American-İngiliz kırması Cocker’ların sayısı oldukça fazladır. Hatta daha da ileriye gidip Cavalier King Charles ırkı ile de bu iki ırkı kırmışlardır. Bunların sebebi ise genelde ticari amaçlardır. Bu yazı bu ırk hakkında bilgi amaçlıdır. Eğer bir köpek sahibi olmayı düşünüyorsanız önceliği barınaklardaki canlara vermelisiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.