Yorkshire Terrier

Dünyanın en enerjik ve sevgi dolu köpek ırklarından birisi olan Yorkshire Terrier; aynı zamanda havlamayı seven ve çoğunlukla cesur bir ırktır.


Oyunculuğuyla ve enerjisiyle insanı kendisine bağlayan bu ırk sosyal, küçük ve eğitilebilirliği kolay olmasından dolayı apartmanda ve ev içinde bakıma uygundur. Uzun tüylü olması dert edilecek bir konu değildir, her köpek tüy döker, güzel bir beslemeyle ve düzenli taramayla tüy dökümü azaltılabilir. Son çare olarak tüy kırpımına gidilebilir.


Yorkshire Terrier ırkının kökeni tam olarak bilinmese de İskoç dokumacıları 19. yüzyılda İngiltere’ye göç ederken yanlarında bu köpekleri fare avı için götürmüşlerdir. İngiltere de çeşitli terrier ırklarıyla çifleşmesiyle günümüzdeki halini almıştır.


Yorkshire Terrier düz bir kafaya, orta uzunlukta bir burun yapısına sahiptir. Burunları siyahtır, tüyleri yemek yerken gözlerinin önüne ve yemeğin içine gelecek kadar uzundur. Bu yüzden tokayla kafadaki tüyler toplanabilir. Kulakların yapısı genelde “V” şeklinde ve diktir. Kuyrukları kısadır ve çoğu zaman sırta doğru bir simit şeklindedir.


Yorkshire Terrier, Terrier ırkı köpekler arasında cesurluğu ve daha fazla havlaması ile ayrılır bu yüzden iyi bir bekçi köpeği olarak da kullanılabilir. Oyun oynamayı çok sever ancak kızdırıldığında ısırma ihtimali de vardır. Koruma iç güdüleri yüksektir, sadıktır ve eğlenceli bir ırktır. Bu özellikler bu ırkın temel özellikleridir, istisnalar olabilir. Ayrıca bir köpeğin ırkı ve cinsi ne olursa olsun onun nasıl bir karakter özelliklerine sahip olacağını sizin yetiştirme şekliniz de etkiler. Siz bu ırkı iyi bir bekçi köpeği, fare avcısı veya çok sosyal bir köpek de yapabilirsiniz.


Yorkshire terrier ırkı her ne kadar uzun tüylü olsa da soğuğa duyarlı bir ırktır. Buna tüylerinin kırpılması olayı da eklenirse dışarı çıkarmadan önce bir kıyafet giymesi onun sağlığı açısından olumlu bir katkı sağlayacaktır. Egzersiz ihtiyacı bir pug ırkına göre fazladır, zaten çok aktif bir ırk olduğu için durduğu yerde durmayacaktır ve düzenli bir yürüyüş programı oldukça hoşuna gidecektir.


Yorkshire terrier yavruları ilk doğduklarında siyahtır, bir rotweiler ya da bir doberman ırkı yavrusunun rengi gibi kaşlarda, patilerde, burunda kahverengi renkler de vardır ama bunlar gün geçtikçe daha çok belirginleşir. Bu ırkın yetişkin ağırlığı genelde 3 kiloyu geçmez. Yorkshire Terrier ırkı bir çok ırkın çifleşmesiyle oluştuğundan çok çeşitli bir ırktır aslında. Yorkshire Terrier’lerin renk bakımından çeşitleri vardır. Avustralya Terrier, Silky Terrier ve Australian Silky Terrier’ler ile çifleştirilmesinden meydana gelen Yorkshire terrier’ler meydana gelebilir. Bu ırkların kökeni zaten Yorkshire Terrier ırkına dayanır ve bu ırklar Yorkshire Terrier’e çok benzerler. Yorkshire Terrier’lerde renk olarak genelde ten rengi ve mavi-gri renk hakimtir. Siyah-sarı, mavi-ten, mavi-sarı, ve siyah bronz şeklinde, renklere göre sınıflandırılması yapılabilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.