Kedimi Eğitebilir Miyim ?

Hepimizin tarafından bilindiği gibi kedilerin başına buyruk hayvanlar olduğu, canları ne isterlerse onu yaptıklarını ve onlara bir şey yaptırılamayacağını düşünürüz. Peki aslında bu gerçekten böyle mi ?

Yapılan araştırmalara göre kediler kısa zamanlı hafıza konusunda köpeklerden çok öndeler. Yapılan deneylerde kedilerin kısa zamanlı hafızalarının 16 saattten fazla olduğu saptanırken köpeklerde ise bunun 5 dakika civarı olduğu ortaya konulmuştur.

Dış beyinde bulunan korteksin düşünmeyi, yeni şeyler keşfetmeyi, öğrenmeyi vb. önemli beyin fonksiyonlarını sağladığı bilinmektedir. Bu yapının insanlarda en gelişmiş olması aslında bizleri hayvanlardan ayıran en önemli anatomik yapılardan birisi olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Kedilerde ise bu yapı köpeklere nazaran daha az gelişmiştir. Ancak bu onların eğitilemiyor olduklarını göstermez.

Şimdi lütfen aşağıdaki videoyu izleyin ne demek isteğimi daha iyi anlayacaksınız.

Burada gördüğünüz gibi kediler inanılmaz derecede ileri düzeyde hareketler yapıyorlar. Bu aslında kedilerin eğitilebileceklerinin kanıtıdır. Bu videodan yola çıkarsak kedimizi en azından ev ortamına uygun evcilleştirebiliriz. Kediler yapıları gereği çok kompleks hayvanlardır. Ne zaman ne yapacakları tam belli değildir. Ama sabır ile dikkatlerini toplayabilir ve arzu ettikleri oyuncak ve yiyecekleri kullanarak istediğimiz şeyleri yaptırmak mümkündür.

Bunun birçok örneğide mevcuddur aslında. Klozete tuvaletlerini yaptırmak, evdeki perdelere tırmanmak istediklerinde onların sevmediği sesleri çıkarttığımızda bu davranışı bırakmak gibi bir sürü şey sayabiliriz.

Kediler aynı zamanda oyun oynamayı çok severler. Bu yönlerini eğitim için kullanmak hiçte fena bir fikir değildir. Onlar için zevkli olabilecek çeşitli oyunlar geliştirebilir ve bu oyunların sonucunda sizin istediğiniz bir davranış yaptığında onu ödüllendirme yöntemine gitmeniz size büyük bir ilerleme kaydettirecektir. Ceza konusuna gelecek olursak, kedinizi cezalandırmak genellikle iyi bir sonuç vermez. Çünkü kediler köpekler gibi sahiplerine bağlı olmaya eğilimli olmadıkları için duygusal olarak etkilenmelerini beklemek hata olur. Bu yüzden ceza vermeden olumlu yönlerini ödüllendirme yolunu seçmek doğru seçim olacaktır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; kedinizi eğitebilirsiniz. Ama bu kolay olmayacaktır. Belirli bir düzeyde ilerleme kaydedeceksiniz ama bir köpek kadar size bağlı olmasını beklemeden sabır göstererek yapmalısınız. Unutmayın kediler yalnız yaşamayı seven hayvanlardır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.