Kennel Cough (Çiftlik öksürüğü hastalığı)

Köpeklerde Kennel cough hastalığına tek bir patojen neden olduğu gibi birden fazla patojende neden olabilmektedir. Her yaştaki köpeklerde görülebilen, öksürükle seyreden bir hastalıktır.
Kennel cough hastalığına neden olan birden çok patojen vardır. Canine adenovirus-2 başta olmak üzere Bordetella bronchiseptica, Canine parainfluenzavirus, Canine distemper virus, Canine reovirus, Canine herpesvirus gibi patojenler bu hastalığa yol açabilir.
Bulaşma
Hastalığın bulaşması genelde solunum yoluyla olur bu yüzden toplu halde bakılan köpeklerin olduğu yerlerde daha fazla gözükür. Özellikle köpek barınaklarında ve köpek çiftliklerinde çok karşılaşılan bir hastalıktır.
Belirtiler nelerdir?
Bu hastalığa özgü birkaç belirti vardır. Veteriner hekimin yapacağı tracheal palpasyon ile öksürük şiddetlenir. Ayrıca hayvan boğazına bir şey takılmış gibi öksürür. Kusmaya çalışıyor gibi bir görüntü sergileyebilir. Öksürük kuru veya yaş olabilir. Bunun yanında burun akıntısı, ateş, halsizlik ve iştah azalması görülebilir. Kesin tanı için laboratuvar teşhisleri kullanılabilir.


Korunma
Birden fazla patojen olduğu için genç köpeklerde ölümler görülebilir. Bu yüzden rutin tekrarlar ile aşılama önemlidir.
Tatil, eğitim yada herhangi bir sebeple köpeğinizi bir köpek barınağına bırakmak zorunda kalacağınız zaman, köpeğinizi bırakmadan birkaç hafta önce aşılatmanız bu hastalığa karşı korumada büyük önem sağlayacaktır. Bu yüzden köpeğiniz kısa süreliğine de olsa ortam değiştireceği zaman bu konuyu dikkate almalısınız.
Tedavi
Hastalığa neden olan primer etkenin ve varsa sekonder etkenin bilinmesi gerekir. Spesifik bir tedavisi yoktur, veteriner hekimin teşhisi doğrultusunda gerekli tedavi yapılmaktadır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.