Köpekler neden kakasını yer?

Kaprofaji olarak adlandırılan bu olay hayvan sahiplerini rahatsız etmekle kalmayıp hayvanların sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Köpeklerin kendi dışkılarını ya da diğer köpeklerin dışkılarını yemesine yol açacak bir çok sebep vardır. Bu olayın tekrarlanıp tekrarlanmadığı da önemlidir. Altında yavruları olan anne köpekler yavrularınınn dışkılarını yavrular belli bir haftalığa gelene kadar yiyebilirler. Bu fizyolojik yani normal bir olaydır. Anne köpekler yine yavrular belli haftalığa ulaşana kadar yavrulardaki ürinasyon ve defekasyonu onları yalayarak sağlarlar.

Köpekler meraklı hayvanlardır. Bazı köpekler meraktan özellikle erişkinlik öncesi dönemde kendi ya da başka köpeklerin dışkılarının yani kakalarının tadına bakmak isteyebilirler. Bu olay çoğu zaman pek tekrarlanmaz. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı bazen kalıcı olabilmektedir.

Köpekler yetersiz beslendikleri zaman da dışkı veya çevrelerindeki başka şeyler ilgi gösterebilirler. Sindirim sistemindeki bozukluklar, vitamin ve mineral eksiklikleri, protein eksikliği gibi çeşitli nedenlerden dolayı bu tür davranışlar gerçekleşebilmektedir. Buradaki amaç vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini karşılayabilmektir. Köpeğinizi veteriner hekime götürmeniz, en azından bir dışkı muayenesi ile besinlerin sindirilip sindirilmediği, parazitlerin olup olmadığı, dışkı skoru ve kan parametreleri hakkında bilgi almanız bu tür bir eksiklik olup olmadığı konusunda bilgi almanıza yardımcı olacaktır. Gerekirse yeni bir diyete başlamalı, bu diyete geçiş aşaması ise kontrollü bir şekilde olmalıdır.

Psikolojik kökenli kaprofaji de köpeklerde oldukça sık görülebilmektedir. Çeşitli yanlış uygulamalar, cezalandırma yöntemi ve stres gibi faktörler burada rol oynamaktadır.

Köpek eğitiminde cezalandırma

Araştırmalara göre yanlış yere tuvaletini yapan köpeklere verilen cezalar, (cezalandırma yöntemi) köpekleri dışkılarını yemeye yönlendirmektedir. Ya da verilen aşırı tepkiler neticesinde köpek çeşitli nedenlerden dolayı dikkat çekmek için bu davranışı yapabilmektedir. Dışkı yeme strese giren köpeklerde de görülebilmektedir.

Bazı hayvan sahipleri köpeğinin dışkı yeme olayını başkalarından saklar, söylemekten çekinebilir. Ancak tekrarlanan olaylarda bu normal bir şey değildir. Hem köpeğiniz hem de sizin sağlığınız için tedavi gerekebilir.

Amaç köpeğinizi dışkılardan uzak tutmak, onları aynı ortamda bırakmamak, dışkıladığı zaman köpeğinizin ilgisini başka bir şeye çekerek (oyuncak, mama vb.) onu zamanla bu davranıştan alıkoymaktır. Sizin de köpeğiniz tekrarlanan bir davranış şekli olarak dışkısını/kakasını yiyorsa veteriner hekiminizden yardım istemelisiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.