Köpeklerde kızgınlık dönemi ne zaman başlar ?

Köpekler genellikle 4-10 ay (ortalama 6-7 ay) aralıklarla östrus (kızgınlık dönemi) gösterir. Bir köpeğin genellikle ilk çifleşme dönemi 6-14 aylık yaşlarında başlar ve köpekler monoöstrik hayvanlardır.

Köpeklerin östrus siklusları 4 evrede incelenir. proöstrus dönemi 5-20 gün, östrus (çifleşme dönemi) 5-15 gün, diöstrus dönemi 50-90 gün ve anöstrus dönemi 80-240 gündür.

Östrus dişi köpeğin çifleşmeyi kabul etmesiyle başlar ve ortalama 7-9 gün sürer. Yani köpek bu zaman diliminde erkeği kabul eder ve çifleşmeye isteklidir.

Dişi köpeğin çifleşme zamanı nasıl anlaşılır?

Pratik olarak dişi köpeklerin vulvasında şişme, kanlı vajinal akıntı ve ödem başlamasıyla anlaşılır. Köpeklerin vulvalarını yalaması bazen bu akıntının görülmesine engel olabilmektedir. Huzursuzluk, havlama, iştah kaybı, sık sık idrar yapma ve su içme gibi belirtiler de olabilmektedir. Bu belirtileri gösteren dişi köpekler proöstrus dönemindelerdir, vulvaları şiş, kızarık ve vajinal bir akıntı vardır ancak çifleşmeyi kabul etmezler. Çifleşme östrus döneminde başlar. Bu belirtilerin görülmesi hayvanın yakın zamanda çifleşeceği anlamına gelmektedir (proöstrus ortalama 9 gün sürmektedir). Östrus döneminde ise dişi köpek erkek köpekleri kabul eder ve çifleşmeye oldukça isteklidir. Diöstrus döneminde ise dişi köpek erkek için hala çekicidir ancak dişi çifleşmek istemez. Anöstrus dönemi ise seksüel dinlenme dönemidir ve dişiler erkeklere çekici gelmez.

Sokakta ya da bahçede bakılan ve çifleşme dönemindeki dişi köpeklerin etrafında bir sürü erkek köpek toplanır. Dişi bir köpeğin etrafında fazla sayıda erkek köpek varsa, erkekler birbirleriyle kavga edip dişinin üstüne atlamaya çalışıyorlarsa da durum budur ki sokaktaki köpekler için gerçekleşen olay budur.

Köpeğim kızgınlık döneminde, ne yapmalıyım?

Dişi köpeğinizden yavru alma gibi bir planınız yoksa, kızgınlık dönemi bittikten belirli bir zaman sonra veteriner hekiminizde konuşup köpeğinizi kısırlaştırmanız hem sizin hem de hayvanınızın sağlığı açısından en iyisi olacaktır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.