Köpeklerde Yalancı Gebelik

Kısaca tanımlamak gerekirse ırk ve boyut farketmeksizin gebe olmayan bir köpekte gebelik belirtileri görülmesine denir.

Dişi köpekler bilindiği üzere yılda bir ya da iki kez çifleşme dönemine girerler. Genelde ev ortamında bakılan çifleştirilmemiş ve kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde kızgınlık dönemi bittikten sonra tıpkı gebeymiş gibi gebelik belirtileri görülür. Köpek sahipleri dişi köpeklerinin çifleşmediğinden emindir fakat köpeğin karnı büyümüştür, memeleri büyümüştür ve gebelik belirtileri bulunmaktadır.

Köpeklerde Yalancı Gebelik Belirtileri

Karında büyüme, genişleme ve sarkma, meme bezlerinin büyümesi, memelerden süt gelmesi, iştah azalması ya da iştah artışı, uyuşukluk, kusma, davranış değişiklikleri, saldırganlık, depresyon, huzursuzluk ve kaygı, yuva yapma davranışı, bulunduğu zemini kazma davranışı, doğum pozisyonu almaya çalışması ya da alması, vb. belirtiler görülebilir.

Köpeğinizin çiftleşme döneminde çiftleşip çiftleşmediğini bilmiyorsanız veteriner hekiminize gidip gerek ultrasonografi gerekse radyografi sistemleri ile gebelik tanısı koydurabilirsiniz.

Köpeklerde hayali gebeliğin gizi ya da açık gibi adlandırmaları bulunmaktadır. Hafif olgularda köpeklerde yalancı gebelik kendi kendine iyileşebilse de şiddetli gebelik belirtileri gösteren köpeklerde tedavi gerekebilir.

Köpeklerde yalancı gebeliğe hipotiroidizm de (TSH-RH artışına bağlı olarak prolaktinin artması) neden olur.

Mastitis veya karında büyüme meydana getirebilecek hastalıklar hasta sahiplerine köpeklerde yalancı gebelikten şüphe ettirebilir. Diöstrus döneminde yapılan kısırlaştırma operasyonu sonrasında da köpeklerde hayali gebelik gözlenebilir. Çiftleşen köpeklerde de hayali gebelik görülebilir.

Tedavi için veteriner hekiminize başvurmalısınız. Bazı hafif olgular kendi kendine geçebilse de şidetli olgularda tedavi gerekecektir. Dişi köpeğinizi kısırlaştırmak ise onun sağlığı için son derece önemlidir.

Dişi köpeklerde kısırlaştırma faydaları

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.