Doberman Irkı Özellikleri

Dobermanlar zayıf ve güçsüz gözükmesine rağmen son derece güçlü ve atletik bir vücuda sahiptirler. Mükemmel bir bekçi köpeğidirler, eğitimleri kolaydır ve çok zekidirler.
Doberman ırkının kızıl, mavi, sarı, klasik (kahverengi-siyah) ve nadir de olsa düz beyaz (albino) renkleri mevcuttur. Kısa tüyleri nedeniyle tüy bakımı kolaydır. Doberman ırkının vücut yapılarıyla alakalı bazı ayrıntılar verecek olursak:

Dobermanların kafa şekilleri vücutlarıyla orantılı olmalıdır, bu ırka nereden bakarsanız bakın estetik ve asil bir görünüş sergilemelidir. Burunlarının rengi vücut renkleriyle aynı tonda olmalıdır. Burun uzantısı sivri olmamalıdır ve diğer vücut ölçüleriyle uyumlu olmalıdır. Dişleri güçlü ve makas ısırışıyla kapanır. Göz çerçevesinin üstü tüylü olmalıdır ve koyu oval renkte gözleri olmalıdır. Dobermanların vücut şekilleri kare şeklinde olmalıdır. Erkeklerde vücut ağırlığı genelde 30-45 kg olurken dişilerde 30-35 kg’dır. Yükseklik ortalama 65-72 cm’dir ve dişiler erkeklere göre daha kısadır. Son olarak yanaklarındaki kahverengi lekeler toplu be yuvarlak olmalıdır, dağınık olmamalıdır.

Doberman evde bakılabilir mi?
Dobermanların eğitilebilirliği ve bakımı kolaydır, gerekli egzersizleri sağlanıldığı takdirde ev ve apartman ortamında da bakılabilir. Ailelerini benimserler ve yabancılara karşı pek nazik değildirler.

Neleri yanlış yapıyoruz?
Hayvanları ırk ayırt etmeden ve satın almadan sahiplenmeliyiz ama iyi bir doberman sahiplenmek istiyorsanız annesini, babasını ve onların aile soy ağacını öğrenmelisiniz. Doberman sıcak iklim köpeğidir soğuk illerde bakılmaması gerekir bu tüm ırklarda böyledir örneğin, Kafkas Çoban Köpeği gibi bir ırkı da İzmir gibi sıcak bir şehirde bakmamız hayvanın sağlığını ciddi bir şekilde etkileyecektir. Her hayvanda olduğu gibi bu ırkında tırnak, diş ve tüy bakımlarını düzenli bir şekilde yapmalıyız.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.