Collie Irkı Özellikleri

Diğer adı İskoç Collie olan bu ırkın kökeni ve bu ismin tam olarak nereden geldiği bilinmemekle beraber; Colley denilen koyunlardan ya da “yararlı” anlamına gelen Galley dilinden olan bir sözcükten türemiş olma ihtimali vardır.

Yüzyıllardan beri Collie harika bir çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Dünyada tanınması 1860 yılında yapılan gösterilerde gerçekleşmiştir. Bu ırktan bizim ülkemizde de önceleri daha çok varken şuanda sayıları azalmıştır.

Tüylü bir ırk olduğu için düzenli olarak tarama ve tüy bakımının önemsenmesi gerekmektedir. Omuz yüksekliği genel olarak 56-66cm arası değişmekle beraber erkekler daha uzundur. Vücut ağırlıları 23-34 kg arası değişebilmektedir. Baş ve kulaklar arasındaki bölgede yassılık, ağız ve burun bölgesinin düz ve uzun olması ve burnun siyah olması ırk değerlendirmede önemli birer basamaktır. Kulaklarının üst üçte biri aşağı doğru kıvrılabilir. Tüy örtüsünün rengi kum renginden kahverengiye kadar, kahverenginin herhangi bir tonu olabileceği gibi üç renkli (kahverengi, beyaz ve siyah), mavi, gri ve siyahın karışımı da olabilir.

https://galeri14.uludagsozluk.com/875/collie_1471839.jpg

Temel olarak seven bir aile köpeği olmasının yanısıra aynı zamanda çoğunda inatçılık söz konusudur. Çoğunun zeki, sevecen ve sahiplerini koruyucu bir karaktere sahip olduğu bilinmekle beraber inatçı ve zor eğitim alanları da vardır.

Bu ırkatüy örtüsünden dolayı apartmanda ve hatta ülkemizin sıcak bölgelerinde bakılması bile uygun değildir. Ülkemizde sayılarının az olmasıyla beraber karakteristik vücut ve yüz şekilleriyle kolayca tanınabilecek bir ırktır.

NOT:  Collie ırkı köpeklere ivermectin verilmesi ölümlere sebep olabilmektedir. Bu da kan beyin bariyeri fonksiyonunun normal olarak çalışmasını sağlayarak hayvanın merkezi sinir sisteminin korunmasını sağlayan genin kusurundan ileri gelir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.