Bordeux (Fransız Mastiff)

Bordeux (Fransız Mastiff) köpek ırkının kökeni hakkında çeşitli teoriler vardır. Bunlara çok girmeden yüzeysel bilgiler vermek gerekirse zamanında boğa-köpek, domuz-köpek ve ayı-köpek dövüşlerinde kullanılmasının yanı sıra orta çağın sonlarına doğru koruma ve araba çekmek için de kullanılmıştır.

Zamanında bu kadar sert, iri cüsseli, güçlü bir ırk olmasına rağmen günümüze kadar yumuşatılarak eskiye göre daha sosyal ve sakin bir ırk halini almıştır.


Bu ırk kısa ve tıknaz olmasına rağmen koca bir kafa yapısına ve geniş bir vücuda sahiptir. Genellikle erkekleri daha koca kafalı ve daha iri cüsseli olur. Gözlerinin rengi tüylerinin rengiyle aynı tonlardadır. Göğüslerinde ve patilerinde beyazlık olabilir. Fazla tüylü bir ırk olmadığından genelde tüy dökümüyle ilgili problemlerle pek karşılaşmassınız.


Günümüzde bu ırk bekçi ve alan koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Ancak çoğu zaman o iri cüssesi ve sert görünüşünün altında çoğu zaman tembel ve sakin bir karakter yapısı vardır. Bir doberman ya da rottweiler ırkına göre daha pasif bir bekçi köpeğidir.


Fransız Mastiff’ler ev içinde bakılabilir mi?
Fransız Mastiff’ler günümüzde gayet sosyal, sıcak kanlı ve sadık bir ırk haline gelmiştir. Tüyleri kısadır, o kadar çok havlama huyları da yoktur ancak gerek iri cüsseli oluşu gerekse enerji ihtiyaçları ev içinde ve apartmanda bakımı için pek uygun değildir. Bahçeli evler daha idealdir.


Mastiff ırklarının genel özellikleri tembellik demiştik. Bunu birazcık daha açalım. Bu ırkların her ne kadar görünüşleri korkutucu olsa da diğer ırklara göre daha hantal ve iri cüsseli oldukları için hareketleri ve davranışları yavaştır. Ancak bu enerji ihtiyaçları düşük anlamına gelmez. Uyumayı çok seven ırklardır. Hatta bu özellikleri pug gibi bir süs köpeğine de geçmiştir. Pug ırkının da kökeninde mastifflik vardır.


Bu ırk kalça displazisi, epilepsi ve kalp hastlalıklarına karşı da yatkındır. Ayrıca kısa burun yapıları olduğu için Pug kadar olmasa da solunum problemleri de yaşayabilirler. Yüzlerindeki sarkmış deri katlamaları nem ve mantar için ideal olduğu için cilt problemlerine de bir yatkınlığı söz konusudur. Göz problemleri de yine Pug ırkı kadar olmasa da görülmektedir.

Bir yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.