Cavalier King Charles Spaniel Irkı

Cavalier King Charles Spaniel ırkı ülkemizde son yıllarda oldukça popüler bir ırk haline gelmiştir. Gayet hareketli, neşeli ve sevimli bir ırktır. Küçük bir ırk olması sebebiyle evde bakılabilir. Tabiki evde bakılan her köpeğin ihtiyaçları olduğu gibi bu ırkında vardır. Düzenli egzersiz, tüy taraması, yıkama ve ilgi isteyen bir ırktır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası genelde iyidir ve apartmanda bakılabilir. Kahverengi-beyaz, Siyah-beyaz, siyah-beyaz-kahverengi ve kızıl gibi renkleri vardır.


Uzun kulaklı bir ırk olduğu için kulak temizliğine dikkat edilmeli, kulak içine yabancı cisim kaçmasına izin verilmemeli ve yıkamadan sonra kulaklarının için ıslak bırakılmamalıdır. Aksi takdirde kulak enfeksiyonu gelişmesi muhtemel olacaktır.


Bu ırk keskin bir koku duyusu ve görüş duyusuna sahiptir. Tarih boyunca bu özelliklerinden dolayı av köpeği olarak kullanılsalarda günümüzde bu pek mümkün değildir. Refakatçi köpekler kategorisinde gruplandırılır.

Kökeni
Cavalier King Charles ırkı English Toy Spaniel (King Charles Spaniel) ırkı ile aynı kökeni paylaşır. Ancak Cavalier King Charles ırkı ile King Charles ırkı arasında farklılıklar mevcuttur.
Cavalier King Charles ırkı King Charles ırkına göre daha uzun ve daha kiloludur.
Cavalier King Charles ırkının ağız ve burun bölgesi koni şeklinde; King Charles Spaniel ırkının ise kare şeklindedir ve küttür. Kafatası kubbe biçimine benzer.
Cavalier King Charles ırkının burun delikleri oldukça düz ve geniştir. King Charles Spaniel ırkının ise burnu basıktır. Yandan bakıldığında Pug ırkına benzer bir burun şekli görülür.
Tüyler her iki ırkta da gerek kulaklarda gerekse vücutta saçaklı şeklindedir.
Her iki ırkında genelde renkleri ve tüy yapısı aynıdır. Buradaki amaç Cavalier King Charles ve King Charles ırkının farklı fiziksel özelliklere sahip olduğunun anlaşılmasıdır.

Sağlık Sorunları

Cavalier King Charles ırkı sağırlık, kiraz göz hastalığı, kulak enfeksiyonları, kalp sorunları siringomyeli ve omurga sorunlarına karşı bir yatkınlığa sahiptir. Bu ırkı sahiplenmeye karar verdiyseniz köpeğinizin sağlığı için veteriner hekiminiz tarafından düzenli muayenesi gerekebilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.