Köpek Irkları

Bu yazımda çevremizde gördüğümüz köpeklerin ırklarından bahsedeceğim. Türkiye’de tüm köpek ırklarına her yerde rastlamamız mümkün değil ama bugün en çok bulunanlardan söz edeceğim.
Fédération Cynologique Internationale ,dünyada en tanınmış ve köpek ırklarını kabul edilen ölçüde sınıflandıran bir dernektir.Bu derneğin kabul ettiği 336 tane köpek ırkı vardır.Tabi ki bu sayı bir ırkın kabul edilmesiyle ya da saf ırktan çıkarılmasıyla değişebilir.Bu dernek ise köpekleri 10 farklı grupta inceler.

  • Çoban ve Sürü köpekleri
  • Pinscher ve Schnauzer türü köpekler
  • Terrierler
  • Dachshund köpekleri
  • Spitz türü köpekler
  • Av köpekleri, tazılar vb.
  • Hedef köpeği
  • Av köpekleri
  • Refakatçi köpekler
  • Yarış tazıları

Öncelikle ülkemizin tescilli ırk olarak Kangal, Akbaş, Boz, Malaklı ve Karadeniz çoban köpeği olmak üzere 5 ırkımız vardır.Türkiye’ye has olan ırk sayısı bundan fazla olsa da yetkili merciler saf ırk olmasına gen ölçümleriyle karar vermektedir.Bu sebeple önümüzdeki yıllarda 5 olan yerli ırk sayısı artış gösterebilir.

Kangal

Köpek listesi yapılır da başa Kangal yazılmazsa olmaz.Anadolu çoban köpeği ismiyle de literatürde kendine yer etmiş köpeğimiz, sürü koruma görevini dünyada en iyi yapan ırkların başında gelir.Her türlü sıcaklıkta,zorlukta görevini başarıyla yerine getirmektedir.Sahibine karşı vefalı,diğer insanlara karşı şüpheci ve kurtların baş düşmanıdır.

Alman Çoban Köpeği

Bu ırk birden fazla görev için en ideal köpekler arasındadır.Bu görevler sırasıyla;polis ve asker köpeği,bekçilik,arama-kurtarma ve rehberliktir.İsmini ise sürüyü güdebilme yeteneğinden alır ancak kurtlara karşı üst düzey bir performans sergileyemez.Bu sebeple diğer görevlerde kullanımı çok daha fazladır.

Border Collie

Hepimizin de yakından bildiği Yetenek Sizsiniz şampiyonu köpek Max bu ırktandır.Son derece akıllı ve eğitilebilir olmasının yanı sıra,çocuklar ile de çok iyi anlaşmaktadırlar.İngiltere ve İskoçya sınırında bulunduğundan dolayı “border” ismini almıştır.Enerjik olmalarından dolayı sahibinin de öyle olması eğitilebilmesini kolaylaştırmaktadır.Siyah üzerine beyaz tüylü olanalr en bilindik renkleridir.

Rottweiler

Dünyanın en eski köpek ırklarındandır.İyi huylu ve uysal bir karakterdedir ancak yanlış ellerde saldırgan bir ırka dönüşebilir.Dünyanın en şiddetli ısıran köpeği olarak bilinirler.Kafaları geniş,70 kg a varan örnekleri mevcuttur.

Samoyed

Sibirya kökenli ırk olan Samoyed meşhur gülümsemesiyle hafızalarda yer alır.Bu gülümseme ise ağız kenarlarının hafif kıvrık olmasından kaynaklanır ve onlara bilinen sevimli suratını kazandırır.Çoğunlukla beyaz, daha az olarak siyah ve kahverengi olarak bulunabilir.Orta büyüklükte ve enerjik bir köpektir.

Shiba İnu

Japonya’nın ünlü köpeklerinden olan Shiba İnu, diğer bir japon köpeği Akita ile benzerlik gösterir.Japonya’da küçük hayvanları ve kuşları avlamak için kullanılmıştır.Bekçi köpeği olarak da kullanılabilir ancak eğitilmesi çok kolay değildir.

Sibirya Kurdu

Husky adıyla bilinen bu köpekler, tarihte bilinen ilk kızak çeken köpeklerdir.Soğuk iklimleri ve açık mekanları tercih eder.Havlamak yerine ulumayı tercih edebilirler bu sebeple apartman için çok uygun değillerdir.Mavi,kahverengi gözlü ya da her ikisine birden sahip olabilirler.Evcil hayvanlarla arkadaş olabilirler.

Chow Chow

Karakteristik olarak siyah dili ile bilinen bu ırk tüm dünyada oldukça popülerdir.Moğolistan ve Çin dolaylarında ortaya çıktığı düşünülmektedir.İnsanlara karşı biraz mesafelidir.Boyunda yeleye benzeyen tüyleri ise diğer karakteristik özelliklerindendir.

Doberman

Zeki,kaslı ve eğitime en yatkın ırklardandır.Bekçi ve polis köpeği olarak yaygın kullanıma sahiptir.Siyah üzerine kahverengi en bilinen rengidir.Almanya’da vergi tahsildarının kendini koruması amacıyla ürettiği bir köpektir.

Beagle

İz sürme konusunda çok iyi olan bu ırk, yaban tavşanı avlamada kullanılmıştır.Enerji dolu,neşeli ve sıcakkanlılardır.Diğer hayvanlarla ve insanlarla iyi anlaşmaktadır.İnatçı karakterdedirler ve eğitimleri zorlu geçer.

Pekingese

Bakımı çok kolay olmayan bu ırk,uzun tüyleriyle bilinirler.Apartmanda kolaylıkla bakılabilirler.Yabancılardan pek hazzetmezler.Eğitimi için ise zaman harcanmalıdır.

Pug

Genel olarak mutlu ve enerjiklerdir.Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşan bu ırk, evde beslemeye son derece müsaittir.Bu sebeple çok popülerlerdir.En eski ırklar arasında yer alan bu ırk Çin’den yayılmışlardır ve eski zamanlarda saray köpeği olarak bilinirler.Hırıltı ve horlama davranışları tipiktir.

Cavalier King Charles

Apartmanda en rahat beslenen köpek ırklarından biridir.Tüm aile ile ile iyi anlaşabildiği için bakımı oldukça kolaydır.En bilinen rengi kahverengi ve beyazdır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.