Golden Retriever Irkı

Golden Retriever ırkını bilmeyen yoktur. Ülkemizde oldukça bulunan bir ırktır. En çok tercih edilen, en çok terk edilen ve barınaklarda çok bulunan bir ırktır. Son derece sadık, zeki ve sosyal bir ırktır. Siyah burunları, beyazdan tarçın rengine kadar değişen uzun tüyleriyle size bakarak gülümseyebilen bir ırktır bu.


Kökeni tam olarak bilinmemektedir ancak İngiltere’de çıkmış bir ırktır ve sadece bizim ülkemizde değil dünyanın her tarafında popüler bir aile köpeğidir.

Bekçilik özellikleri zayıftır ancak gelen yabancıya karşı havlama özellikleri vardır, saldırma huyları pek yoktur, diğer hayvanlarla hatta kedilerle bile anlaşabilenleri vardır, çocuklar için harika bir dosttur ve oyun arkadaşıdır, çocukları ve ailesini korur, zeki olduğu için eğitime son derece yatkındır, suyla oynamayı seven, yüzmeyi seven, her şeyiyle size bir insandan daha iyi bir dostluk yapacak bir ırktır bu.


Aynı Labrador retriever ırkı gibi Golden retriever ırkı da iz sürme, narkotik, vurulan avı geri getirme gibi özelliklerde oldukça başarılıdır. Koku alma duyuları gelişmiştir. Arama kurtarma da da kullanılabilir. Yine Labrador ırkı gibi bu ırkta rehber ve terapi köpeği olarak kullanılabilir.


Golden retriever ırkı ilgi isteyen ve egzersiz ihtiyacı yüksek ırklardandır. Düzenli olarak egzersiz ihtiyacı sağlandığında apartmanda ve ev içinde de bakılabilir. Uzun tüylü olması sebebiyle düzenli bir tarama programı size oldukça fayda sağlayacaktır.


Golden retriever ırkı sevimli ve oyuncu olduğu kadar çok da duygusal bir ırktır ve çok kolay depresyona girebilirler. Sahiblerine karşı küsebilirler. Golden retriever ırkı başka bir ırkın yavrularına süt annelik yapabilir, vijdanlıdır.


Golden retriever için oyuncudur, zekidir, hareketlidir vb. özelliklerinden söz etmiştik ancak sahibi çok yüz verirse şımarmaya yatkın karakteri vardır. Siz yokken evi dağıtabilir. Eve tuvaletini yapabilir. İyi tarafı ise bu ırkı eğitmek için çoğu zaman bir uzmana gerek kalmaz. Öğrenmeye olan yatkınlığıyla ve sahibine karşı olan sadıklığıyla eğitme oldukça açık bir ırktır.


Golden retriever ırkı aynı zamanda çok kıskançtır. Sahibini diğer hayvanlardan kıskanabilir. Bunun için dikkatli olmanız gerekir. Depresyona kadar gidebilir.


Yemek yemeyi severler, bu yüzden kilo kontrolüne dikkat edilmelidir. Özellikle kısırlaştırıldıktan sonra daha da çok dikkat edilmelidir.


Golden retriever ırkının üç çeşiti vardır. Bunlar İngiliz, Amerikan ve Kanada Golden retriever diye geçer.
İngiliz Golden Retriever’lar daha kaslı ve daha iridir. Daha köşeli ve büyük bir kafa yapısına sahiptirler. Renkleri beyaz ve beyaza yakındır. Tıknaz bir vücuda sahiptirler.
Amerika Golden Retriever’lar daha uzun ve ince yapılıdır ancak tüyleri daha sık yapılıdır. Genelde altın renginde olurlar.
Kanada Golden Retriever’lar ise tarçın rengindedir. En belirgin özelliği diğerlerine göre daha koyu renkli olmasıdır. Diğerlerine göre daha kısa yapılıdır.

Kalça displazisi, kongenital kalp ve göz hastalıkları ve deri alerjileri Golden Retriever ırkının yatkın olduğu hastalıklardır. Günümüzde bu üç çeşidin birbirleriyle çifleşmesiyle ayrı ayrı sevimlilikte Golden retriever lar vardır. Ülkemizde barınaklarda çok fazla bulunan bir ırktır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.