Pug Mobs Irk Özellikleri

Pug Mobs ırkı çok popüler ve sevilen bir ırk olmasıyla beraber bakımının kolay olması ve ev ortamına uyum sağlaması, bu ırkın tercih edilmesinin başlıca sebeplerindendir.


Pug Mobs ırkının kökeni Çin’dir ve diğer süs köpeklerinin (terrier ırklarıın) aksine Mastiff ırkından türediği düşünülmektedir. Belki de iştahının iyi olması sebebiyle obeziteye yatkınlığı ve tembelliği de bu yüzdendir. Yani Mastiff ırkı özelliklerini taşımaktadır.


Pug Mobs’lar enerji ihtiyacı düşük ırklardan birisidir. Ayrıca diğer ırklara göre daha fazla uyumayı tercih ederler, yani çok hareketli bir ırk değildir aksine birazcık tembellik vardır. Bu tembellik oyuncu olmalarına engel değildir. Bu köpekler aynı zamanda çok oyuncudurlar. Eğitilebilirlik dereceleri ne düşüktür ne de yüksektir, aile ortamına uyum sağlayan, fazla havlamayan, sadık, ve enerji gerekinimi düşük olması nedeniyle popüler ırklardan birisidir.


Evde bakanların bu ırk hakkında karşılaştığı iki problem; tuvalet eğitimi ve tüy dökümüdür. Bunlar sahiplenilip eve getirilen çoğu köpekte karşılaşılan bir problemdir. Bunun için tuvalet eğitiminde sabırlı olmalı, deri ve tüy sağlığı için düzenli tarama işlemlerini gerçekleştirmeliyiz.


Pug Mobs’ların yetişkin kilosu 6-9 kg arasıdır, boyları 23-36 cm arası değişir ve tabiki her ırkta olduğu gibi cinsiyet bu değerleri etkilemektedir. Vücut renkleri genel olarak kahverengimsi ve siyah tonlarında olmak üzere iki gruba ayrılır. Kısa burunlu yumruk şeklinde kafalarıyla ve ufak boylarıyla çok kolay tanınabilir ve diğer ırklardan ayırt edilebilir.


Duygusal bir köpektir, bekçi köpekliği için uygun değildir. Zaten süs köpekleri kategorisindedir.
Unutmadan ; köpekler genel olarak yüzebilir, hatta yüzmeyi çok seven ırklarda vardır ancak Pug Mobs ırkı gerek kilolu gerek kısa bacaklı olduğu için yüzmede sıkıntı yaşayabilir.


Buraya kadar bir problem yok değil mi? Birazcık da bu ırkın anatomik ve fizyolojik yapıları gereği karşılaştığı sağlık sorunlarından bahsedelim.


1-) Kısa burunlu ve basık yüzlü köpekler oldukları için, güç ve gürültülü solunum, egzersiz intoleransı yutma kusma hareketleri çok sık görülür (Brachycephalic syndrome). Özellikle yoğun yürüyüş ve koşularda nefes alıp vermesi hırıltılı bir hale dönüşmektedir.


2-) Pug Dog Ensefalitis (PDE): Pug köpek ensefalitisi kalıtsal ve immün aracılıklıdır. Kısaca anlatmak gerekirse bağışıklık sistemi beyne saldırır ve ağrılı bir yangı oluşturur. Genelde ilk belirtiler 2-3 aylıkta oluşmaya başlar ancak her yaşta görülebilir. Belirtiler arasında nöbetler, kas koordinasyon kaybı, kafalarını duvara veya bir nesneye dayama vb. yer alır.


3-) Pug Mobs ırkı çeşitli ortopedik sorunlara ve kalça displazisine (kalça çıkıklığı) yatkın bir ırktır.


4-) Büyük kocaman gözleri bu ırk için aslında bir derttir. Yavru dönemlerinden itibaren göze yabancı bir cisim batmasından tutun da çeşitli göz yangılarına hatta olası bir kavga durumunda gözün yerinden çıkmasına kadar ileri seviyede sorunlar oluşabilir.


5-) Mastiff ırkından geldiği için şişmanlığa yatkın demiştik. Eğer dikkat etmezseniz fazla kilo yine çeşitli hastalıkları beraberinde getirecektir.


Bu ırk oyuncudur, sevimlidir ama beraberinde bir çok sağlık problemine de yatkınlığı vardır. Bu yüzden Pug Mobs sahiplerinin diğer köpek sahiplerine göre daha fazla sorumluluk alması gerekir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.