Kediler Hakkında

Kediler sürü hayvanı değildir. Oyun dönemi ve çiftleşme sezonundaki yakınlaşmalar dışında genellikle zamanlarını tek başlarına geçirirler. İşaretleme alışkanlığı da kediler arasında yakın temas olasılığını azaltır.

Kediler arasında kesin bir hiyerarşi yoktur fakat nispi hiyerarşi içinde yaşarlar. Yani evdeki kedilerden biri yemek zamanı baskın olurken diğer kedi kum kabı konusunda baskın olabilir.

Kediler sanıldığının aksine kesinlikle nankör değillerdir. Birlikte yaşanan süre uzadıkça ilişkiler de daha sağlam hale gelir. Ölen veya evden uzaklaşan başka bir kedi, köpek veya insan için duydukları üzüntüyü davranış değişiklikleri ile gösterir ve derin bir yas içine girebilirler.

KEDİLERİN SESLERİ Kedilerin insanlarla ve diğer kedilerle iletişim kurmak için çıkardıkları sesler 100’ün üzerindedir. Farklı anlamlara gelen özel sesler geliştirirler. Biz de onların mama, oyun vs. istek ve ihtiyaçlarını bu şekilde anlayabilmiş oluruz.

Miyavlarken kediye ne kadar ilgi verirseniz onu o kadar teşvik etmiş olursunuz. Bunun yerine sessiz olduğu zamanlarda onunla ilgilendiğinizde zamanla sessiz olmanın sahibinin onunla ilgilenmesi için daha iyi bir yol olduğunu düşünecektir.

Bir kedinin yeni bir aileye gitmesi veya taşınmak kedide büyük bir etki yaratır ve bu sesine yansıyabilir. Sabırlı davranmak ve miyavladığı zaman ilgi göstererek davranışı teşvik etmemek doğru yaklaşımdır.

Bazen sağlık nedeniyle de ses davranışlarında değişimler olabilir. Kediler genelde hastalıkları ciddi boyutlara varana dek belli etmezler. Bu nedenle bu değişimler önem taşıyabilir ve bir veteriner hekime danışılmalıdır.

YENİ BİR EV Pet beslenen bir eve bir kedi alınacağı zaman, sahiplenilen kedinin ev sahibi pet ile karşılaşmasında dikkatli olunması ömür boyu sürecek düşmanlık ve huzursuzlukların önüne geçecektir.

KEDİ İLE TANIŞMA Kediler oldukça bölgeci hayvanlardır. Evdeki kedi özellikle ileri yaştaysa ve bugüne kadar bölgesini kimseyle paylaşmak zorunda kalmamışsa, yeni gelen kedi teklifsizce onun yaşam alanına girdiği takdirde hemen düşmanlık başlayacaktır. Bu nedenle kedilerin tanışması oldukça yavaş, sakin ve mümkünse ikisine de yabancı bir ortamda yapılmalıdır. Tam anlamıyla birbirlerine alıştıkları kararına varılana dek asla yalnız bırakılmamalıdırlar. Birbirlerinin kokusunu taşıyan eşyaları değiştirmek de yardımcı olur.

KÖPEK İLE TANIŞMA Taraflardan biri köpekse verebileceği zarardan dolayı daha da dikkatli olunmalıdır. Tanışma esnasında köpek tasmalı ve kontrol altında; kedi serbest ve kaçabilecek yere sahip olmalıdır. Kedi serbest, köpek tasmalı olarak odanın iki ucuna konmalı ve her ikisine de ödül yiyecekleri verilmelidir. Bu alıştırma sık sık tekrarlanmalıdır. Köpeğe taşkınlık ve heyecanları için ceza verilmemelidir. En önemli nokta tanıştırılmalarının her iki taraf için de hoş bir hatıra olabilmesidir.

YAVRULARIN SAHİPLENDİRİLMESİ Yavru kediler genelde 6-7 haftalıkken sütten kesilirler fakat anne izin verdiği sürece emmeye devam edebilirler. Annesiz yavrular veya başka nedenlerle sütten çok erken kesilenler hayatlarının ileri dönemlerinde bununla ilgili problem yaşayabilirler. Yavru kedileri en az 12 hafta kardeşleriyle bırakmak doğrudur. Aksi takdirde sosyal becerileri yeterince gelişemez ve kedi davranışlarını tam olarak oturtamaz. Hayatın ilk 8 haftasında edinilemeyen beceriler ömür boyu kazanılamayabilir.

OYUNDA SALDIRGAN DAVRANIŞLAR Evde yaşayan kedilerde ve genç, aktif kedilerde oyun-motiveli saldırgan davranışlar sıklıkla gözlenir. Kediler oyun oynarken araştırıcı ve avcı davranışlar gösterirler. Oyun genç kedilere, doğada yaşamak için edinmek zorunda kalacakları davranışlar için provadır. Yeni bölgeleri keşfetmeyi, hareket eden canlı veya eşyayı incelemeyi ve zara vermeden oynamayı öğrenirler. Anneden çok erken ayrılan yavrular, daha sert oyun oynarlar çünkü nerede nasıl duracaklarını öğrenmemişlerdir. Böyle yavrularla oynarken oyuncaklar yerine eller kullanıldığında yavru sert oynamanın doğru bir davranış biçimi olduğunu düşünecek ve böyle devam edecektir. Oyun sırasındaki saldırgan davranışlar oyuncak gibi kabul edilebilir objelere yönlendirilmelidir. Oyuncaklar uzağa atılıp yavruya enerji harcama imkanı verilebilir veya yerde sürüklenip yavrunun avcılık iç güdüsü tatmin edilebilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.