Kediler TV izleyebilir mi?

Bir çok kedi sahibinin yaşadığı ve kedi sahiplerini bazen eğlendiren bazen ise düşündüren bir konudur bu. Kediler televizyon izler mi ? Sorusundan önce kısaca kedilerin normal görme fizyolojisi hakkında bilgi verelim.

Çizgi film izleyen Şimşek.


Kedilerde ve köpeklerde çubuk reseptörü vardır (çubuk reseptörü 2 tip fotoreseptörden birisidir). Koni reseptör sayısı kedilerde daha azdır. Çubuk hücreleri gece görüşünden ve çevresel alanların görüşünden sorumluyken koni hücreleri gündüz ve renklerin algısından sorumludur. Yani kediler insanlara göre geceleri daha iyi görürler ki gece görmede rol oynayan yapılardan birisi de retinanın arkasında bulunan “tapetum lucidum” adlı yapıdır.

Tapetum lucidum-sığırda

Bu yapı çeşitli hayvanlarda olduğu gibi kedilerde de mevcuttur. Diğer bir konu kedilerin renkleri ayırt edip edememesidir. Bu konu çoğu zaman tartışmalı bir konu olmuştur ancak son yapılan araştırmalara göre kediler için renk körü bir insan gibi görüyor demek daha doğru olur. Yani Kediler mavi ve yeşil tonları ayırt edebilirler ancak kırmızı tonlarını çok az ayırt edebilirler diyebiliriz.


Peki kediler tv izler mi?
Her kedinin olmasa da tv kanalları çoğu kedinin dikkatini çeker. Özellikle belgesel gibi programları izledikleri çoğu kedi sahibi tarafından videolarla desteklenmiştir. Kedilerin refleksleri ve hareketleri anlayabilme ve takip edebilme yetenekleri çok gelişmiştir bu yüzden de iyi avcıdırlar. Tv programlarında da bu hareketlenmeleri veya belgeseldeki hayvanları görünce hemen dikkat kesilirler. Özellikle kuş ve fare gibi avlayabilecekleri bir hayvan görürlerse daha da dikkatli gözükürler. Bunlar hayvan sahiplerinin anlattıkları ve videoya çektikleri davranışlardır. Kediler o programları bizim gibi net görüyorlar mı? Sadece hareketler ve sesler mi onları cezbediyor? Kedilerin tv izlerken net görmesinde belirli bir mesafe var mı? Hala merak konusudur ve aydınlatılmış değildir. Ayrıca kediniz tv izliyor diye ona saatlerce belgesel açmak kedinizin sağlığı açısından doğru bir davranış mıdır? Bu konuyu da düşünmelisiniz.

Gizem’in oğlu Pars…

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.