Kedilerin dilleri neden pütürlüdür?

Kedi sahipleri bilir, mutlaka kediniz sizin elinizi yada yüzünüzü yalamıştır. Kedilerin dillerinin ne kadar pürüzlü olduğunu sizi yaladıktan sonra anlamışsınızdır. Derinize adeta bir zımpara değiyormuş hissi verir. Bilim adamları kedilerin dillerini örnek alarak bir takım temizlik fırçaları bile oluşturmuşlardır. Hayvanlardan ve doğadan öğrenecek çok şeyimiz var değil mi?


Peki nedir bu kedilerin dillerindeki pütürlü yapılar?
Dİlin üstünde bir çok papila vardır ancak bunlar papilla filiformis (iplik şeklinde papilla) diye adlandırılır. Dilin üstünde bulunur ve mekanik papillalardandır, yani tat almada görevi yoktur. Papilla filiformis çoğu canlı da bulunur, ancak etçillerde ve geviş getiren hayvanlarda daha çok gelişmiştir, kedi de bir etçildir. Papilla filiformis insanlarda pek gelişmiş değildir.


Papilla filiformislerin kedilerdeki görevi nedir?
Kediler her şeyiyle muhteşem ve bir o kadar da şaşırtıcı hayvanlardır. Bilindiği üzere kediler kendilerini temizlerler, Tüylerine bulaşmış kiri, yemek artıklarını, bir av yakaladıysa kan lekelerini vb. temizlemek için dillerindeki bu oluşumu kullanırlar.
Kediler dillerini sadece temizlenmek için değil, kışın kendilerini ısıtmak, yazın ise serinletmek için kullanırlar. Kediler vücutlarını yalarken aynı zamanda ciltlerindeki kan akışını da hızlandırırlar. Bu da onların tüylerinin daha iyi beslenmesini ve daha parlak görünmesini sağlar.

Kedilerin dilleri onları doğada koruyabilir mi?
Aslında kedilerin her biri birer avcıdır ve doğada bulunan yabani kedileri de düşünürsek kediler avladığı hayvanı yedikten sonra üstüne bulaşan kanları ve hayvan kokusunu gidermek içinde vücudunu yalar. Bu da düşmanlarından ve diğer hayvanlardan korunmayı sağlar.


Dikkat!
Kedilerde yalanma esnasında mideye tüyler de gelir. Özellikle çok yalanan kedilerde ya da uzun tüylü kedilerde bu tüyler bir yumak haline gelip mide veya bağırsakta tıkanmaya yol açabiliyor. Burada da işin içinde düzenli olarak tüy bakımı giriyor.
Kediler herhangi bir stres durumunda da dilleri ile kendilerine zarar verebilirler. Aşırı yalanma vücutlarında tüy dökülmesine, tahrişe ve yaralanmalara yol açabilir.

Her ne kadar kediler kendilerini temizlese de biz kedi sahipleri olarak onlara karşı bir takım sorumluluklara sahibiz. Kedilerimizin tüy ve cilt sağlığına dikkat etmeliyiz. Bu da iyi bir beslenme, parazit uygulamaları ve düzenli tarama ile olur.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.