Kedilerde kızgınlık kaç gün sürer?

Şubat ve Mart ayları yaklaşmaktayken, kedilerin kızgınlık dönemi kaç gün sürer? Sorusu akla gelebilmektedir.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi

Kediler mevsime bağlı poliöstrik hayvanlardır. Yani gündüzlerin uzamasıyla beraber artan gün ışığına bağlı olarak kızgınlığa girerler. Evde bakılan kedilerin kızgınlık dönemi kışında gelebilir çünkü yapay bir ışıklandırmayla kedileri çifleşme dönemine sokmak mümkündür.

4-6 aylıktan sonra dişi bir kedinin çifleşme dönemi her an gelebilmektedir. Sokak kedileri şubat ve mart aylarında çifleşerek haliyle sokaklarda bir sürü yavru kedi olmaktadır. Bunların büyük bir çoğunluğu açlıktan, trafik kazaları ve hastalıklardan dolayı ölmektedir.

Evde bakılan dişi kediler ise kızgınlık döneminde çifleşmediği için 3-16 gün sonra tekrar tekrar kızgınlık dönemine girebilmekte, gerek hareketleri gerekse davranışlarıyla bunu belli etmektedir.

Bu yüzden gerek sokak kedileri olsun gerek evde bakılan dişi kediler olsun kedileri kısırlaştırmak hem onların hem de bizim sağlığımız için son derece önemlidir.

Kızgınlık dönemindeki kedilere özel bakım ve daha fazla ilgi gereklidir. Dişi kedi sahiplerinin çok iyi bildiği o ulumaya yada çığlık atmaya benzer sesler kızgınlık dönemindeki kediler için belirgin bir davranıştır.


Genellikle 1-7 gün süren bu kızgınlık döneminde kedinin çığlıkları sürtünmeleri sahibini rahatsız edecektir. Hatta bu dönemdeki kediler sahiplerini bir cinsel obje olarak görebilir.
Yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi

Bir yorum

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.