Kedilerde Hayali Gebelik

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi

Genelde dişi kedilerde ovulasyonun şekillendiği ancak gebeliğin oluşmamasıyla karakterize fizyolojik bir değişikliktir. Başka sebeplerde buna neden olabilir. Bir kedinin gebe kalması için bir çok kez çiftleşmesi gerekir. Yeterli sayıda çiftleşememe kedilerde yalancı gebeliğin nedenlerinden bir tanesidir.

Kedilerde hayali gebeliğin süresi 40-50 gün kadardır. Diğer nedenler arasında sperm ve oositin bir araya gelmelerini engelleyecek nedenler, infertil erkek, ovulasyonun suni olarak uyarılması ancak çiftleşme olmaması (kulak çöpü vb.) gibi bir çok neden sayılabilir.

Kedilerde hayali gebelik köpeklere göre daha nadir de olsa belirtiler olarak büyümüş meme bezleri, karında genişleme ve şişkinlik, doğum için uygun bir yer bulma ve hazırlanma çabaları, oyuncaklara annelik duygusunu göstermesi, iştahsızlık, dışarıya çıkmak istememesi, kendine tenha bir yer araması vb. belirtliler görülebilir.

Hafif seyreden hayali gebeliklerde belirtiler özel bir tedaviye gerek kalmadan birkaç hafta içerisinde yok olur. Tanı veteriner hekimin yapacağı ultrasonografik ve radyografik tanı yöntemleri ile yapılabilir. Tedavi gerektiği takdirde yine veteriner hekim tarafından yapılır.

Kızgınlık döneminde olan bir dişi kedinizi çiftleştirmediğiniz takdirde 3-16 gün sonra tekrar kızgınlık belirtileri gösterebilirken, eğer ovulasyonu suni bir yolla gerçekleştirirseniz ya da bir erkek kediyle az sayıda çiftleşmesiyle dişi kedinizde yalancı gebelik yapabilirsiniz. Yalancı gebelik 30-50 gün sürer. Kızgınlık dönemindeki dişi kedinizin kızgınlığını bastırmak için bir takım hormonal ilaçlar kullanmak kesinlikle yanlıştır. Bu konu için veteriner hekiminizle konuşmalı, kedinizin kızgınlığının bitmesini bekleyip daha sonra onu kısırlaştırmalısınız.

Kedilerde kızgınlık kaç gün sürer?

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.