Dişi kedilerde kızgınlık dönemi

Kızgınlık dönemindeki kedilere özel bakım ve daha fazla ilgi gereklidir. Dişi kedi sahiplerinin çok iyi bildiği o ulumaya yada çığlık atmaya benzer sesler kızgınlık dönemindeki kediler için belirgin bir davranıştır.

Karaca ve onun oyuncu arkadaşı
Karaca’nın beli çukurlaşmış, kuyruğu yanda ve büyük ihtimal uluma tarzında sesler de çıkarıyor.

Kedilerde östrus siklusu 4 evreden ( proöstrus, östrus, diöstrus ve anöstrus) oluşur. Köpeklerden farklı olarak nonöstrus aralık diye 5. bir dönem de mevcuttur ancak burada bizi ilgilendiren dönemler proöstrus ve östrus dönemleridir. Çünkü kızgınlık belirtileri (yatma, yuvarlanma, uluma, çığlık atma, kuyruk ve bel pozisyonu, idrar bırakma vb.) bu iki dönemde görülür ve hayvan sahipleri tarafından büyük bir sorundur.

Proöstrus erkek kedinin çifleşmek için dişiye yaklaştığı ancak dişi kedinin erkeği kabul etmediği dönemdir. Östrus ise çifleşmenin gerçekleştiği dönemdir ve bu dönemde dişi kedi erkeği kabul eder. Proöstrusda olan kedilerde başın yabancı cisimlere sürtülmesi, bağırma, belin çukurlaştırılması yada yuvarlanma gibi davranışlar görülebilir. Bu tür davranışlar östrus evresinde daha şiddetlidir ancak bu iki dönemi ayırt edebilmek için dişi kedinin yanına erkek bir kedi konulması gerekebilir.

Bir çok kedi ırkı cinsel olgunluğa 6-9 aylıkta ulaşır. Çoğu zaman sokak kedileri evde beslenen kedilere göre daha erken yaşta ulaşırlar. Bundan önceki iki cümleyi okuduktan sonra kısırlaştırmanın önemiyle ilgili kafamızda bir şeylerin belirmesi gerekir ve birazdan kısırlaştırmanın önemine değineceğim.


Hayvan sahipleri için kedilerin proöstrusda yada östrusda olmasının pek bir önemi yoktur. Hayvanın çifleşmemesi yada kısırlaştırılmaması halinde bu sorun devam edecektir. Kedinizin çifleştiği takdirde de yavruları sahiplendirmek zorundasınız. Genellikle 1-7 gün süren bu kızgınlık döneminde kedinin çığlıkları sürtünmeleri sahibini rahatsız edecektir. Hatta bu dönemdeki kediler sahiplerini bir cinsel obje olarak görebilir.


Onlara daha fazla ilgi gösterin
Bu dönemde siz kedi sahiplerine büyük bir sorumluluk düşüyor. Kedinizle daha fazla vakit geçirmeli ve onunla ilgilenmelisiniz. Onunla sevdiği oyunları oynayabilirsiniz. Kediniz kendisini yalnız hissetmemelidir.
Yapılmaması gerekenler
–Bazı hayvan sahipleri kedilerini rahatlatmak amacıyla kulak çöpü vb. araçlar kullanarak onları tatmin etmeye çalışırlar. Böyle bir şey yapılmamalıdır. Kediler için sağlıklı bir yöntem değildir ve kedinizin size karşı olan duygusal bağını değiştirecektir.
— Kedinize kesinlikle ceza gibi yöntemler uygulamamalısınız. Tam tersine daha çok ilgilenmeniz ve ona daha fazla vakit ayırmanız gerekir.
–Yavrulara bakamayacaksanız yada sahiplediremeyecekseniz çifleştirmemeniz gerekir.


Yapılması gerekenler
Bu dönemdeki kedinize gösterdiğiniz ilgi ve alakanın dışında arada onun tüylerini çok hafif ıslatırsanız kediniz kendisini yalamaya daha fazla vakit harcayacağı için aklını bu zor durumdan azıcık da olsa alacaktır. Buradaki amaç kedinizin aklını farklı konulara yönlendirmektir ve bunu değişik oyunlarla da yapabilirsiniz.

Uygun zamanda yapılan kısırlaştırma önemlidir. Hem hayvanın sağlığı ve sizin sağlığınız için kısırlaştırma şarttır çünkü kedinizin kızgınlık dönemine girmesini önleyecek en iyi yol budur.
Kısırlaştırma ameliyatı için veteriner hekiminizle konuşmanız gerekir.

2 Yorumlar

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.