Kedilerin Tüyleri Zararlı Mıdır ?

Bir çok kişi tarafından merak edilen bir sorudur aslında bu. Evimizde kedi besliyoruz ve çok tüy döküyor. Peki bu tüylerin insanlar üzerinde olumsuz etki veya hastalık yapabilir mi ? Yaparsa ne tür haslıklar yapar ? Bunlardan nasıl korunmalıyız ?

Bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilceksiniz.

Öncelikle halk arasında konuşulan bazı yanlışlardan bahsedelim. Çoğumuz eve kedi aldığımızda ailemiz yada yakınlarımızdan kedilerin tüylerinin çok zararlı olduğunu ve insanların boğazına kaçabileceğini ve çeşitli hastalıklara sebep olabileceği hakkında söylemler duyarız. Bu söylemlerin ne kadarı doğru ve yanlış inceleyelim.

Eğer kedimizi aldıktan sonra gerekli olan aşıları veteriner hekim tarafından uyglulanmasını sağlamaz isek ve kedimizi dış ortam ile etkileşimini azaltmaz isek bu söylemlerin oluşması muhtemeldir. Ancak tedavileri ve aşı proğramı aksatılmayan (iç ve dış parazitler karma aşılar vb.) kedilerde böyle bir durumun olması olası değildir. Gönül rahatlığı ile sevebilir ve bakımını yapabiliriz.

Bunun yanında gerekli olan aşılama proğramının yapılması ile kedilerimizin tüylerinin taranması ve kedimizin banyosunun belirli aralıklar ile yapılmasıda hijyen tedbiri için önemlidir. Deri ve kıllar üzerinde oluşabilecek bakteri parazit ve mantar etkenlerinin orada yerleşmelerini önleyebilecek bu tedbirler de önemlidir.

Gerekli hijyen tedbirlerinin alınmadığı ve aşılamanın yapılmadığı durumlarda ise bazı hastalıklar kedi tüyü ile insanlara geçebilmektedir. Örneğin halk arasında kist yapmasıyla bilinen en meşhur hastalıklardan birisi olan toksoplazmozis dir. Kedilerin dışardan aldığı bu etken insanlara tüylerinden ve dışkısından bulaşması olasıdır. Özellikle doktorlar taradından da hamile bayanlar için anneye zarar verdiğinden dolayı ve düşüğe sebep olamsından ötürü evde kedi bakılmasının sakıncalı olduğu söylenir. Ancak bu durum aşısı yapılayan ve dış ortamla sürekli etkileşim halinde olan kediler için geçerlidir. Eğer gerekli hijyen tedbirlerini alırsak ve aşı ile kedimizi korursak bu ve buna benzer hastalıklardan korkmamıza hiç gerek yoktur.

Kedimizin tüylerinin fazla dökülmesi konusuna da biraz değinelim. Tüylerin sağlıklı, gür ve sık şekilde durması için vitamin ve mineral takviyesi çok önemlidir. Verdiğimiz mama içeriğini dikkatlice okumalıyız. Vitamin ve minarel açısından eksik olduğunu görürsekte ek besin takviyesi ile bu açığı kapatmalıyız. Bu konu hakkında veteriner hekime başvurmak en kesin yoldur. Sizin kedinize özel bir beslenme proğramı ve maması ayarlayaktır.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.