Yaşlı Kedilerin Beslenmesi

 Yaşlı kediler besin maddelerini genç kediler gibi etkin kullanabilir mi? Yaşlı kediler besin maddelerini sindirme de bir problem yaşar mı? Yaşlı kediler özel bir diyete ihtiyaç duyar mı? Yaşlı kedilerin beslenmesi nasıl olmalıdır? Bu yazımızda vb. soruları cevaplamaya çalışacağız.

Yapılan çalışmalarda yaşlı kedilerin tıpkı gençlik dönemlerindeki gibi besin maddelerini etkin bir biçimde sindirmede bir zorluk yaşamadıkları ortaya konmuştur. Ayrıca sindirim etkinliği yaşın ilerlemesiyle azalmamaktadır. (Herhangi bir sindirim sistemi problemi olan kediler hariç) Fakat yaşlı kediler için bir takım konulara dikkat etmemiz gerekir.

Kediler köpeklerden daha karnivor hayvanlardır. Yani köpeklerden daha çok hayvansal proteine ihtiyaç duyar ve taurine olan ihtiyaçları fazladır. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı kedilere köpek maması ve evyemeği verilmemelidir. Kediler kedi mamasıyla beslenmelidir. Hayvanınızın doğru bir şekilde beslenmesi onun ömrünü uzatacaktır.

AŞIRI KİLOYA HAYIR!

Obesite

Yaşlı kedilerde glikoz toleransı azalır, bazal metabolik oranı düşer. Fiziksel egzersiz azalır. Yağ dokuda bir artış olur. Azalan fiziksel egzersizle birlikte yem tüketimininde azalması gerekir. Hayvan bir kere obez olursa ki özellikle yaşlı obez hayvanların tedavisi daha güçtür. Obesite genç kediler içinde iyi bir şey değildir ancak yaşlılıkta yaşlılık bulgularına ayrı bir yük katar. Obesite bir hayvanın iyileşmesinde hayvan sahibine çok sorumluluk düşer. Bu yüzden yaşlılıkla birlikte mama tüketimini bir miktar azaltmanız gerekmektedir.

Kilo kaybı

Genç hayvanlarda olduğu gibi yaşlı hayvanlarda da olabilmektedir. Ağız içindeki ve dişlerle ilgili yapılarda görülen iltihaplar, diş çürümesi, diş eti iltihabı gibi hayvanın yem tüketmesini engelleyecek olan ağız içi yangılar, kilo kaybına neden olabilmektedir. Ayrıca sürekli yaş mamayla beslemek, ev yemekleriyle beslemek ağız ve diş sağlığı açısından uygun değildir. Ağız ve diş sağlığıyla ilgili bir problemde sıvı besleme veya parenteral besleme gerekir.

Termoregülasyon

Yaşlı kedilerde termorgülasyon yeteneği azalır. Bu yüzden yaşlı kediler özel bir bakım gerektirir. Özellikle kış aylarında sıcak ortada tutulmaları onları rahat ettirecektir. Yaz aylarında ise gerek gölgelik gerekse su ihtiyacı tam olarak karşılanmalıdır. Bazı yemler vücutta ısı üretimini destekler. Proteinli gıdalar karbonhidratça zengin gıdalardan daha çok ısı artışına neden olur. Ayrıca kaybedilen kas miktarı için de protein önemlidir ancak kedinin renal fonksiyonları da önemlidir. Bu konuda veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Yağ

Kuru bir deri, kötü bir kıl örtüsü olan kedilerin diyetlerine esansiyel yağ asitlerinin katımı yararlı bir etki sağlar. Yağ oranı diyette belli bir oranda istenilmektedir. Ayrıca yağ diyete lezzet de vermektedir. Obesite de yağ kullanımına dikkat edilmelidir.

Herhangi bir eksikliği olmayan sağlıklı yaşlı kedilerde ekstra bir vitamin ve mineral gereksinimine gerek yoktur. Ancak burada C ve E vitaminlerinin üzerinde durulması gerekebilir.

Genel olarak yaşlı kedilerde; soğuk-sıcak ortamlar, diş ve eklem sağlığı, vücut skoru, sıvı alımı, kıl ve deri sağlığı gibi konular dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken konulardır. Hayvanınızı gözlemleyip kilo alımını engellemeliyiz. İç-dış parazit uygulamalarını ve aşılarını aksatmadan yaptırmalıyız.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.