Pomeranian Boo

Günümüzde en pahalı köpek ırklarından birisi olan bu ırkın özellikleri nedir? İnsanlar neden bu ırkı tercih eder veya neden barınaktan köpek sahiplenmezler? Bu yazının konusu bu sorulara yönelik olacak.

Halk arasında oyuncak ayılara benzetilen ırk budur aslında. Uzun tüyleri ufak ve zayıf vücut özellikleriyle oldukça popüler bir ırktır.

Pomeranian Boo ırkının kökeni Pomeranya’ya dayanır. Bazı kaynaklarda bu ırkın adı Alman Süs Şpitzi diye de geçer.

Tüylerinin kırpımı ile daha da güzelleşen ve oyuncaklardan ayırt edilemeyecek hale gelen bu ırkın en çok sevilen özelliği de bu olabilir. Bu ırkın bu kadar sevilmesinin nedenleri arasında tüy kırpımı oldukça önemlidir. Bunun dışında küçük, oyuncu, sosyal, bakımı kolay bir ırk olması da bu ırkı değerli yapan özelliklerdendir.

Kahverengi tonlarında (krem, turuncu, kızıl, mavi ve siyaha kadar gider) renkleri vardır. İki katmanlı bir tüy yapısına sahiptir. Kafa şekillerine göre ikiye ayrılır (uzun burunlu- kısa burunlu), tüyleri genelde kabarıktır ve uzundur, gözleri küçük, parlak ve koyu renktir. Kısa ve tüylerin içine gömülmüş kulakları kafayla orantılıdır ve kısa sırta doğru kıvrılmış bir kuyruğa sahiptirler.

Bu ırk çok enerjik, sosyal ve aile dostu olmasının yanı sıra bazıları çok fazla havlayabilir. İyi bir eğitim verilirse aslında bir bekçi köpeği bile olabilir. Evde bakımı kolaydır ancak her köpek ırkı gibi Pomeranian Boo ırkının da bir egzersiz programına ihtiyacı vardır. Tüy yapısından dolayı bence sıcak iklime sahip yerlerde bakılmamalıdır. Süs ve gösteri köpekleri kategorisinde yer alır.

Ben bu ırkı ücretsiz sahiplendireni pek görmedim. Barınaklarda o kadar güzel köpekler varken, hepsi demir parmaklıklar ardından sahiplenilmeyi beklerken 30 bin TL’ye kadar çıkan fiyatlarıyla bu ırkı tercih edebilen insanlarda var tabiki.

Her yavru güzeldir, her köpek özeldir, barınaktaki canları tercih etmeniz dileğiyle…

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.