Labrador Retriever

Labrador retriever ırkı 6 retriever ırkından birisidir. Newfounland’da geliştirilmiş bir ırktır. İlk zamanlar soğuk sularda balıkçılara balık avında ve ağları çekmede yardım etsede daha sonraları vurulan avı geri getirme yetenekleri geliştirildi ve ördek-kuş avlarında da kullanıldı.


Günümüzde ise labrador retriever ırkı av için pek kullanılmadığından dolayı avcılık yetenekleri azalmıştır ancak bu suyu sevmelerini değiştirmemiştir. Labrador retriever ırkı da tıpkı Golden retriever ırkı gibi suyu çok sever.


Labrador retriever ırkına ilk bakışta Golden retriever ırkının daha kısa tüylüsü şeklinde tanımlayabilirsiniz. Tabiki genel görünüşte öyledir ancak tüy yapısından başka ufak tefek fiziksel farklılıklar da mevcuttur. Labrador retriever ırkı Golden retriever ırkına göre daha dominant ve disiplinli bir karaktere sahiptir. Labrador retriever ırkı da aynı Golden retriever ırkı gibi sosyal, sevimli, zeki ve aile bireylerine düşkün bir ırktır. Fazla havlamaması, eğitime olan yatkınlığı ve kısa tüylü oluşu ev içinde bakımı için pozitif özelliklerdir.

Ancak çoğu ırkın ihtiyacı olduğu gibi bu ırkında düzenli bir egzersiz programına ihtiyacı vardır. Özellikle av kanından gelenler daha hareketli ve aktif olurlar. Genel mizacı insanlara ve çocuklara karşı sadık ve sakindir ancak bazen diğer hayvanlara karşı sert olabilirler.


Labrador retriever ırkının eğitime olan yatkınlığı, avcılıktan gelen koku alma yeteneği ve suyu sevmesi arama ve kurtarmada oldukça istenilen bir özelliktir. Bu yüzden arama ve kurtarma da, narkotikte, iz sürmede, körler ve sakatlar için rehber bir köpek olarak kullanılır.
Labrador retriever ırkının genel olarak sarı, çikolata ve siyah olmak üzere üç ana rengi vardır. Sarı renk de kendi arasında tonlara ayrılır. Labrador retriever üretiminde çikolata rengi diğer renklere göre daha az çıkar. Bu yüzden meraklıları için hem maddi hem de manevi olarak daha değerlidir.


Kısa tüylü oluşu nedeniyle tüy bakımı ve yönetimi kolaydır. Suyu sevdikleri için yıkanması da kolaydır. Barınaklarda da oldukça rastlanan bir ırktır. Satın almak yerine önceliğinizi barınaklara verebilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.