Kedi sahibi olmanın faydaları

Kedilerin insanlar üzerinde olumlu etkileri vardır ve bunlar bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Kedi mırlamasının insan sağlığına etkilerini aşağıdaki yazımızda değinmiştik.

Kediler neden mırlar? Bu mırlamanın insanların üzerine etkileri nelerdir?

Sadece kedi sahiplerinin anlayacağı, anlatmakla bitmeyen o kadar çok şey vardır ki… Bunlara genel olarak değinmek gerekirse:

  • Kediler insanlar üzerindeki negatif enerjiyi ve stresi alırlar.
  • Kedi besleyen insanlar daha pozitif olurlar.
  • Kedi sahiplerinin empati kurma yeteneği kedi sahibi olmayan insanlara göre daha fazladır.
  • Kedi sahibi olan insanlar depresyon, sinir ve dolaşım sistemi ile ilgili hastalıklara daha az yakalanıyor.
  • Kedi sahibi olan insanlarda sorumluluk bilinci gelişmesinin yanı sıra onların sosyalleşmesini de sağlıyor.
  • Aşk acısı çeken kişiler kendilerini daha çabuk toparlayabiliyor.
  • Kedi sevgisi aynı zamanda insanlara karşılıksız sevginin nasıl bir şey olduğunu da anlatıyor.
  • Yapılan araştırmalarda evde kedisi olan down sendromlu veya otistik çocukların eğitimi daha başarılı oluyor.

Her şeyden önce insan kedi gibi düşünüp kedi gibi yaşamayı öğreniyor. En ufak şeylerle mutlu olabilmeyi, ufak detaylara takılmaktansa olaylara genel olarak bakabilmeyi, sevgiyi ve empatiyi öğreniyor. Hayata daha olumlu bakabilmeyi, depresyonun gereksiz olduğunu öğreniyor. Evinizde baktığınız bir kedi zamanla sizin her şeyiniz hatta çocuğunuz gibi olabiliyor. Sabahları sizi uyandıran, sizi karşılıksız seven, yanınızda size sarılarak ve mırlayarak uyuyan bir kedi düşünün…

Barınaklarda sahiplenilmeyi bekleyen o kadar çok kedi varken kedi sahiplenmemek niye? Diye sorası geliyor insanın. Bakımı köpek kadar zor olmayan, tuvaletini bile kuma yapan, insanların ruh ve beden sağlığına bu kadar faydası olan size sadık bir canlı…

Ben küçükken bahçemizde baktığımız kedinin bize gece yarısında ağzında fareyle kapıya gelip bizi uyandırıp, kapıyı açınca da yakaladığı fareyi önümüze attığını bilirim. Onlarda bizi ailesi olarak görüyor. Bazı kedilerde sahibinin kulak memesini emme gibi davranışlar sergilediğini de duymuyor değiliz. Bunun nedenini genelde annesinden erken ayrılmasına bağlasalar da ben kedinin sizi ailesinden birisi olarak gördüğü için bu davranışı yaptığını da düşünüyorum.

Tabiki bazen davranış bozukluğu olan ya da karakteri agresif ve hırçın olan kediler olabilir. Misafir sevmeyen, her mamayı yemeyen kediler de olabilir. Bu özellikler onları daha da özel kılıyor. Her şey iyi bir yetiştirmeye dayanıyor.

Kediler için gurme desek yeridir. Mama konusunda bazı kediler oldukça da inatçıdır. Bu konu hakkında dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü herkesin bütçesi aynı değil.

Eve kedi almadan önce dikkat edilecek noktalar

Her ne kadar bakımı kolay canlılar olsa da sonuç olarak sizi bir sorumluluk içine sokacaktır. Evinizde sahipleneceğiniz kedi için ufak bir bölüm ayırabilmeniz gerekir. Kumunu düzenli olarak temizlemeniz, tüylerini düzenli olarak taramanız gerekir. Zaten bu davranışlar sizin kedinizle olan bağınızı da güçlendirecektir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.