Kedilerde tırnak bakımı

Evde bakılan kedilerde tırnak bakımı oldukça önemlidir. Hem onların hem de sizin sağlığınız için tırnak bakımı gereklidir.


Tırnak kesimi bir çok kedi için zor bir işlemdir. Bu yüzden kedilere yavruyken bu tırnak kesim işlemine alıştırılması gerekir.


Doğadaki kediler ve kedigiller tırnaklarını çeşitli yerlere sürterek kendi tırnak bakımlarını kendileri yapabilirler. Evimizde baktığımız kedilerimiz içinse eğer dışarı çıkmıyorlarsa kesim işlemi için onları veteriner hekimlere götürmemiz gerekir. Tabiki kendi kedisinin tırnağını kendi kesebilen kedi sahipleri vardır ancak her kedi bu kesim olayını sevmeyebilir, ve biz bunu tavsiye etmiyoruz.


Kedimin tırnağını evde kesebilir miyim?
Kedilerin tırnakları canlı ve cansız doku olmak üzere iki kısımdan oluşur. Her kedinin tırnak rengi de beyaz değildir, fazla keserseniz kedinizin sağlığını kötü yönde etkileyebilirsiniz.
Kediler ve köpekler için özel pet tırnak makasları vardır. İnsanlar için olan tırnak makasıyla da kesilir ancak gerek tecrübe gerekse dezenfektan konusu nedeniyle bu işlem tavsiye edilmez.
Kediniz sakin bir kedi değilse tek başınıza onu zaptetmeniz zor olur ve yaralanabilirsiniz.
Kedinizin tırnağını kesmek için evinizde uğraşmayın, lütfen veteriner hekiminize götürün.


Evde bakılan kediler için düzenli aralıklar ile tırnak kestirmek de yetmiyor. Onların hem eğlenceli vakit geçirmesi hem de tırnaklarını törpülemesi için gerek petshoplarda gerekse internet ortamında çeşitli oyuncaklar mevcut. Kediniz için çeşitli tırmalama tahtaları satın alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Böylelikle kediniz hem koltuklarınıza tırnaklarını geçirmez hem de stres atmış olur.


Tırnakları uzamış bir kedi evdeki eşyalara, size ve diğer aile bireylerine zarar verebilir. Tırnakları uzamış bir kedi yürümede de zorluk çeker. Ayrıca tırnak kesimi aslında sizin onların üstünde baskınlık gösterdiğiniz bir uygulamadır. Tırnakları kesilen kedi sakinler, hırçınlığı biraz olsun gider.


Özellikle çocuklara bulaşan, ev kedisi ve sokak kedisi farketmeksizin çoğu kedide bulunan bir bakteri kedi tırmık hastalığı diye adlandırılan bir hastalığı tırnaklarından size bulaştırabilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu hastalık hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

KEDİ TIRMIK HASTALIĞI(Cat Scratch Disease-CSD)


Sadece bir tırnak diye geçmemeli, hem kedinizin hem de sizin sağlığınız için tırnak kesimlerini düenli bir şekilde veteriner hekiminize yaptırmalısınız. Eve kediniz için tırnak törpileme tahtalarından da almalısınız. Unutmayın onlar sağlıklı olduğu sürece biz de sağlıklı oluruz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.