Jack Russell Terrier

Çok oyuncu ve hareketli olan bu ırk Reverend John Russell tarafından yetiştirilmiş ve adını da buradan almıştır. Bu ırk ilk başlarda fare ve tilki gibi çeşitli av aktivitelerinde kullanılsa da günümüzde bu özellikleri bakımından pek kullanılmamaktadır.


Jack Russell Terrier küçük bir ırk olmasına rağmen çok hareketli, egzersiz ihtiyacı yüksek ve zeki bir ırktır. Eğitilebilirliği yüksektir ve sosyal bir ırktır. Her ne kadar ev ve aile ortamında sakin ve uslu bir ırk gibi gözükseler de diğer hayvanlara karşı agresif olabilirler. Boylarından büyük köpeklere ve kedilere saldırıda bulunabilirler.


Jack Russel Terrier’lerde gruplaşma ve çeteleşme de vardır. Özellikle Jack Russel Terrier’lerin gruplar halinde bakıldığı köpek çiftliklerinde ve hotellerinde diğer ırklara karşı bir çok kavgada rol alabilirler. Ayrıca her ne kadar günümüzde av özellikleri için kullanılmadıklarından bu özellikleri körelse de fare avında hala daha başarılıdırlar.


Jack Russell Terrier apartmanda bakılabilir mi?
Küçük ve genelde tüysüz bir ırk olması sebebiyle egzersiz ihtiyacı sağlandığı takdirde hem ev hem apartman ortamında bakılabilir. Eğitilebilirliği yüksek olması ve itaatkarlığı da bu konuda bir avantajdır.


Jack Russell Terrier’lerin Fiziksel Özellikleri
Tüyleri sert ve yoğundur. Kısa tüylü olmakla beraber beyaz, kahverengi ve siyah tonlarının karışımıyla karakterize bir renge sahiptir. Genelde vücutlarının büyük bir bölümü beyazdır, vücutlarında kahverengi ve siyah lekeler olabilir ayrıca kahverengi, siyah ya da bu iki rengin birleşimiyle karakterize bir yüz maskesine sahiptirler. Kafa şekli dar ve uzundur, (V şekli) burun kısmı sivri olmamalıdır. Kulakları kepçe ya da dik olabilir. Ayrıca Kısa bacakları olmasına rağmen oldukça hızlı koşabilirler. Vücut görünümleri dikdörtgen bir benzer bununla beraber estetik ve atlatik bir yapıya sahiptirler. Kuyruk genelde düzdür ve fazla uzun değildir, vücutla orantılıdır.

Bu ırk enerjiktir, zekidir, sadıktır ve eğitimi de kolaydır. Küçük bir ırk olması sebebiyle de günümüzde son derece tercih edilebilen bir ırktır ancak unutulmamalıdır ki barınaklarda sahiplenilmeyi bekleyen yüzlerce can vardır. Öncelik onlara gösterilmelidir çünkü ilgi ve sevgi gösterilen çoğu köpek insana her konuda yoldaş olabilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.