Kediler evde tek başına kalabilir mi?

Havaların ısınması ve yaz mevsiminin yaklaşmasıyla ilgili bu konuyu ele almak istedim. Her kedi sahibinin merak ettiği bu konuyu gelin azıcık derine inerek konuşalım.


Tatile ya da bir seyahate gideceğiniz zaman kedinizi yanınızda götürmeli misiniz? Götürme imkanınız var mı? Gittiğiniz yer kedinizi kabul edecek mi? Kediniz gittiğiniz yere alışabilecek mi? Kedinizi evde bıraktığınız zaman ne gibi sorunlarla karşılacaksınız? Kedi oteline götürmeli misiniz? Gibi sorular bu yazıyı okumadan önce aklınızda dolaşmaya başladıysa artık asıl konuya geçebilirim.

Gizem’in oğlu Pars…


Kediler, beslenme ve bakım ihtiyaçları karşılandığı zaman günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren hayvanlardandır. Ayrıca kediler farklı bir ortama konuldukları zaman çok stres yaparlar ve yeni ortama alışmaları tabiki kediden kediye değişir ama genelde günler sürer. Kendi aracınız yoksa ya da gittiğiniz yer kedinizi kabul etmeyecekse kedinizi gittiğiniz yere zaten götüremeyeceksiniz. Götürseniz bile stresi de göz önünde bulundurmalısınız.


Geriye kalan seçenekler arasında bir kedi oteline bırakmak, bir tanıdığa bırakmak ya da evde bırakmak gibi durumlar kalıyor. Maddi imkanınız yoksa, kedinizde davranış bozukluğu varsa, yakınlarda bir tanıdığınız yoksa, kedinizin aşıları tam değilse, yolculuğunuz kısa sürecekse veya kedi otellerine güvenemiyorsanız kediniz için gerekli ortamı sağlayıp onu evde bırakmak doğru bir karardır.

Aslan!


Kedimi evde bırakmaya karar verdim ona evin içinde nasıl bir ortam sağlamalıyım?
Öncelikle kediniz için günlük mama miktarını hesaplayarak yeteri kadar mama koymalısınız. Suyunu mutlaka güvenli ve dökülmeyecek şekilde koyduktan sonra birkaç tane de su kabıyla beraber yedek su koymalısınız. Bunları yaptınız, ama hala daha aklınız arkada kalacaksa mutfaktaki musluğu damla damla akacak şekilde açık bırakabilirsiniz.
Kedinizin oynamaktan en çok zevk aldığı oyuncaklarını, yatağını ve vakit geçirmekten hoşlandığı ne varsa yanından eksik etmemelisiniz. Ayrıca tuvalet kabındaki kumu yeni ve temiz olmalıdır. Camlar ve şalterler de kapalı olmalıdır. Tırmalama tahtasını da eksik etmezseniz geri döndüğünüzde tırmalanmış koltuklarla karşılaşma olasılığınız daha az olur.
Eğer evinizde bir tane kedi varsa yalnız kalmasın diye eve ikinci bir kedi almak onu daha çok strese sokar, bu yüzden yalnız kalmalıdır.


Gerekli ortamı kedim için sağladım, kedim kaç gün evde tek başına kalabilir?

Gerekli ortam sağladıktan sonra eğer evinize her gün gelip kedinizle birkaç saat vakit geçirecek, onun mamasını ve suyunu kontrol edecek bir yakınınız yoksa 3 günden fazla yalnız bırakmayın derim.


Bu anlattıklarım kedi sahiplerinin mecbur kaldığı durumlar içindir. Evinde birden fazla kedi olanların içi daha rahat olabilir çünkü birbirleriyle iyi anlaşan kediler sizin yokluğunuzu daha az hisseder ve zamanı daha çabuk geçirir.

Bazı kediler evde tek başına kalınca ve gerekli ortam sağlanmazsa stres yapabilir. Kediniz ara sıra sokağa çıkıp gezdikten sonra eve geliyorsa onun için sürekli ev ortamında kalmak da bir stres faktörü olabilir. Burada hayvan sahibinin kedisinin karakterini çok iyi bilmesi gerekir. Yolculuk dönüşü evde yere düşen ve kırılan eşyalar, koltuğa veya yatağa bulaşmış idrarlar ile karşılabilirsiniz.


Kedinizi evde tek başına bırakacaksanız bu tür şeyleri de göze almanız gerekmektedir. Unutmayın, bu en son çaredir, bizim önerimiz gittiğiniz yere götüremeseniz bile evinde bakabilecek bir hayvansever veya bir kedi oteli bulmanızdır. Tabiki bunları seçerken de hijyen koşullarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.