Rottweiler ırkı özellikleri

Rottweiler ırkının kökeni Roma imaparatorluğuna kadar dayanmaktadır. Adını Rottweil Kasabası’ndan almıştır. Bilinen en eski köpek ırklarından birisidir ve ilk olarak sürü gütme köpeği olarak kullanılmıştır.


Daha sonraları bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Rottweiler bir iş köpeğidir, süs köpeği değildir. Dünyanın en şiddetli ısıran ırklarından birisidir ve bu ırk kötü ellere geçerse bir canavar olabilir.


İlk olarak sürü gütme köpeği olarak kullanıldı demiştik, günümüzde ise çoğu zaman çiftlik hayvanlarına, kedilere ve köpeklere karşı oldukça sert bir ırktır. Bu ırk gerek itaatkardır, sadıktır, ailesini korur, iyi iz sürer, güçlüdür ve cesurdur. Bu yüzden bu ırk polis köpeği olarak da kullanılır.


Ne uzun ne kısa, ne zayıf ne kilolu vücut yapısıyla dayanıklı ve güçlü bir ırktır. İyi bir eğitim ve yetiştirilmeyle gayet sosyal bır ırk olabilir ancak bu ırk doğuştan koruma iç güdüsüne sahiptir. Yabancılara karşı ailesine davrandığı gibi davranmayabilir. Top oynamayı seven ırkların başında gelir. Genelde toplar patlar ama olsun egzersiz ihtiyacı için topla oynatmak güzel bir yöntem olabilir.


Egzersiz ihtiyacı sağlandığı takdirde apartmanda da bakılabilir fakat bahçeli bir ev daha iyi olur. Uzun olmayan tüy yapısı sebebiyle tüy konusunda çok fazla sorun oluşturmaz ancak her ırk gibi bu ırkında düzenli olarak taranmaya ihtiyacı vardır.


Rottweiler ırkı genel görünüm olarak geniş, büyük bir kafa yapısı ve küt bir buruna sahiptir. Üçgen kulakları orta boyuttadır ve doberman ırkı gibi gerek göğsünde gerek yanaklarda gerekse vücudun diğer yerlerinde kahverengi lekeleriyle tanınır. Klasik rengi siyah üzerine kahverengi lekeler şeklindedir ancak bu ırkın mavi ve ten rengi de vardır. Ne çok ağır ne çok hafiftir ancak cüsseli bir ırktır. Bacakları ne uzun ne de kısadır. Tüm vücut şekline ve orantısına bakarsak her şeyiyle göze hoş gelen estetik ve asil görünümlü bir vücut yapısı vardır. Eskiden bu ırkın kuyruğu sırf şekil için kesilirdi, şimdi ise Türkiye’de herhangi bir patolojik durum olmadıkça köpeklerde kulak ve kuyruk kesimi yasak hale gelmiştir. Buna rağmen bir şekilde kestirenler olabilir, burada rottweiler sahiplerinin ve veteriner hekimlerinin sorumlulukları büyüktür.


Rottweiler ırkı köpekler çoğu zaman iştahlı olurlar. Bu yüzden beslenmesi planlı ve programlı olmalıdır. Rotweiler ırkında eklem problemlerine de yatkınlık görülmektedir. Yine büyük köpek ırklarının yavrularında olduğu gibi bu ırkın yavrularında da parvo viral enteritis gibi viral hastalıklara karşı da bir yatkınlık söz konusudur.


Unutmayın kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır. Rotweiler ırkı tarih boyunca insanlığa yardım etmiştir. Tam bir bekçi köpeğidir ancak kötü ellere geçtiği zaman çok tehlikeli bir ırk olabilir. Yine önceliği barınaklara vermeli, köpeklerin değişimlerine bizzat tanık olmalıyız.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.